Resultat Diplom SM 2018 - Svenska Boxningsförbundet
Hoppa till sidans innehåll

Resultat Diplom SM 2018

2018-03-12 13:05
Nedan finner ni resultaten för Diplom SM som anordnades i Höllviken 10-11 mars 2018.
  • Uppdaterad: 2018-03-13 08:58

Flickor

40 kg (DC)          Guld: Madonna Martinovic, BK Tiger
                            Silver: Stina Loden, BS Tor

48 kg (DA)          Guld: Bianca Schapira, BK Fox
                            Silver: Tove Porseby, Guldstadens BK

52 kg (DA)          Guld: Vanessa Lander Saffour, Halmstad BS
                            Silver: Alva Sixtensson, KK All round

54 kg (DA)          Guld: Sipel Duna, Nässjö BK
                            Silver: Liv Hökerud, Halmstads AIS

57 kg (DA)          Guld: Lucin Sürüp, NBK Akilles
                            Silver: Signe Lindfors, IF Linnéa

60 kg (DA)          Guld: Natalie Özgun, BK Rapid
                            Silver: Ebba Stahlberg, NBK Akilles

60 kg (DB)          Guld: Saga Storm, Tifa BC
                            Silver: Alexia Sürüp, NBK Akilles

Pojkar

30 kg (DC)         Guld: Theodore Grenmark, BK Dalen
                           Silver: Ezra Tesfaghi, Djurgårdens IF

32 kg (DB)         Guld: Neo Vis Jamegar, BK Dalen 
                           Silver: Said Mamergov, Haninge BK                          

36 kg (DB)         Guld: Hugo Hörstedt, Höllvikens BK
                           Silver: Joshua Muyinda, Majorna BK

38 kg (DA)         Guld: Zhovlonbek Yuldashev, Haninge BK
                           Silver: Amin Bisarov, Arboga Boxningsklubb

38 kg (DB)         Guld: Johannes Chabo, KK All round
                           Silver: Jamie Bronks, IF Linnéa

40 kg (DA)         Guld: Melvin Yenioglu, BK Rapid
                           Silver: Melvin Zakholi, Örebro BK

40 kg (DB)         Guld: Melvin Svensson, IF Linnéa
                           Silver: William Hising, BK Rapid

40 kg (DC)         Guld: Hazbulat Adaev, Umeå BK
                           Silver: Abdalla Kahlid, Umeå BK

42 kg (DB)         Guld: Adam Tegström, Umeå BK
                           Silver: Leon Berisha, Viktorija BK - Falköping

44 kg (DA)         Guld: Noe Gahlin, IF Linnéa
                           Silver: William Johansson, Viktorija BK - Falköping

44 kg (DB)         Guld: Vihtori Lindström, Umeå BK
                           Silver: Truls Engelsson, Höllvikens BK

46 kg (DB)         Guld: Nick Zulawinski, Höllvikens BK
                           Silver: Minilik Bekele, Angered BC                  

46 kg (DC)         Guld: Luca Stolfi, Hisingens BK
                           Silver: Maximilliam Nygård, IF Linnéa

48 kg (DA)         Guld: Denis Nikandrov, Haninge BK
                           Silver: Max Pettersson, BS Tor

50 kg (DA)         Guld: Adel Fakhro, BK Fox
                            Silver: Robin Lodin, Sundsvalls BK

50 kg (DB)         Guld: Ali Zenoozi, BK Kungälv
                           Silver: Axel Hörstedt, Höllvikens BK

52 kg (DA)         Guld: Leon Kalyun, Angered BC
                           Silver: Ermin Berisa, Angered BC

52 kg (DB)         Guld: Jalmar Andersson, Höllvikens BK
                           Silver: Tim Christensen, Skurups Kick o Boxningsklubb

54 kg (DA)         Guld: Liam Mooney, Hisingens BK
                           Silver: Axel Mattsson, Värnamo BK

57 kg (DA)         Guld: Elvin Belizaka, Hammarby IF Boxning
                           Silver: Oliver Hising, BK Rapid

60 kg (DA)         Guld: Liam Jensen, Eskilstuna BK
                            Silver Felix Andersson, NBK Akilles

63 kg (DA)         Guld: Zubin Rashidi, BK Värend
                           Silver: Jonathan Johnsson, Eskilstuna BK

66 kg (DA)         Guld: Victor Lövenberg, Hisingens BK
                           Silver: Aiden De Araüjo Kerry, Haninge BK

70 kg (DA)         Guld: Jecky Brandin, BK Rapid
                           Silver: Genadi Gasharashvili, Hammarby IF Boxning

75 kg (DA)         Guld: Thayo De Lange, Haninge BK
                           Silver: Ali Smesem, Hisingens BK

86 kg (DA)         Guld: Kamron Erkinboev, Haninge BK
                            Silver: Nenad Lukic, Viktorija BK - Falköping

86+ kg (DA)       Guld: Sadri Tarlamishi, Hisingens BK
                            Silver: Axel Agnesten, Eskilstuna BK

Bästa Boxare:

Arrangörernas pris för bästa boxare gick till:
Sipel Duna (Nässjö BK) och Hugo Härstedt (Höllvikens BK)

SBF:s pris för bästa boxare gick till:
Natalie Özgun, (BK Rapid) och Elvin Belizaka (Hammarby IF Boxning)

Punchpralinernas pris för bästa boxare gick till:
Vanessa Lander Saffour (Halmstad BS) och Denis Nikandrov (Haninge BK) 

För att se höjdpunkterna från Diplom SM 2018 klicka HÄR!

SBF tackar Höllvikens BK och BK Fox för ett väl genomfört arrangemang! 

SBF tackar även Julio Guzman Rocha för de fantastiska bilderna!

Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Boxningsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-6996000 (vx)
E-post: This is a mailto link

Se all info

Vi samarbetar med:

http://sok.se/topp-och-talang/topp-och-talangstod.html

www.eubcboxing.org

https://www.aiba.org/

http://www.rf.se/vaccinera