Hoppa till sidans innehåll

Landslags- och utvecklingstrupper under våren 2019

18 FEB 2019 16:22
I artikeln nedan hittar ni information om landslags- och utvecklingstrupper under våren 2019
  • Uppdaterad: 18 FEB 2019 16:22

Landslagstrupperna är uttagna av respektive head coach för de olika landslagen.
I båda seniortrupperna finns en landslagstrupp och en utvecklingstrupp.

Poängteras skall att samtliga boxare i dessa trupper, landslag- och utvecklingstrupp, ingår i landslagsverksamheten och får möjlighet att delta på läger och turneringar med landslagen.                                     

 

                                     Landslag Dam Senior

Viktklass

Namn

Förening

Född år

57 kg

Helena Envall

IF Linnéa Boxning

1992

60 kg

Agnes Alexiusson

Värnamo BK

1996

60 kg

Stephanie Thour

BK Värend

1998

75 kg

Love Holgersson

BK Swing

1993

 

 

                                     Utvecklingslag Dam Senior

Viktklass

Namn

Förening

Född år

48 kg

Lina Karlsson

Djurgårdens IF Boxning

1985

51 kg

Natalia Samsalieva

Djurgårdens IF Boxning

1991

54 kg

Sara Svensson

Skurup Kick- och Boxningsklubb

1984

60 kg

Katrine Steingrimsen

Djurgårdens IF Boxning

1991

64 kg

Linda Larsson

IK Ymer

1997

69 kg

Malena Hede

Morgongåva BK

1985

69 kg

Marianne Ahlborg

Vänersborgs BS

1991

 


Headcoach: Lennart Bernström

Ass. Coach:  Carlos Bermudez

______________________________________________________________________

 

                                          Landslag Ungdom Dam

Viktklass

Namn

Förening

Född år

54 kg

Zehra Milli

BK Masen

2003

57 kg

Vanessa Lander Saffour

Halmstads BS

2003

57 kg

Signe Lindfors

IF Linnéa Boxning

2004

57 kg

Sipel Duna

Nässjö BK

2004

60 kg

Lucin Sürup

NBK Akilles

2004

63 kg

Vera Persson - Donkersloot

Haninge BK

2003

 

 

                                                    Landslag Junior Dam

Viktklass

Namn

Förening

Född år

57 kg

Leona Sürup

NBK Akilles

2002

60 kg

Thelma Sagerfeldt-Eskilsson

BK Viljan

2002

60 kg

Emma Olsson

BK Revansch

2002

64 kg

Rebecca Ljunglöf

Sundsvalls BK

2002


Headcoach: Ulf Persson

Ass. Coach:  Lina Skoghagen

 

______________________________________________________________________

                                                    Landslag Herr Senior

Viktklass

Namn

Förening

Född år

69 kg

Billy Liljeqvist

Bulldog Training Center IF

1999

75 kg

Adam Chartoi

Hammarby IF Boxning

1997

81 kg

Liridon Nuha

Hammarby IF Boxning

1993

 

                                            Utvecklingslag Herr Senior

Viktklass

Namn

Förening

Född år

56 kg

Arsalan Dastparvar

Narva BK

1997

56 kg

Erduan Berisha

KFUM Linköping

2000

60 kg

Ali Yusefi

Hammarby IF Boxning

1995

60 kg

Mohammed Abdulrahim

Malmö Boxing Center

1996

60 kg

Nebil Ibrahim

Upsala IF

2000

64 kg

Emil Harrysson

BK Falken

1996

69 kg

Anton Hellström

BK Falken

1995

69 kg

Adolpe Sylva

Halmstads BS

1993

69 kg

Adel Belalia

Djurgårdens IF Boxning

1998

69 kg

Andreas Palm

IF Linnéa Boxning

2000

75 kg

Erik Mendoza

Djurgårdens IF Boxning

1994

75 kg

Moltas Lundström

IF Linnéa Boxning

2000

81 kg

Constantino Nanga

Hammarby IF Boxning

1996

81 kg

Viktor Olsson

BK Falken

1999

91 kg

Alexander Bwambale

Djurgårdens IF Boxning

1997

 


Head Coach: Lennart Bernström

Ass. Coach:   Viktor Shynul

 

______________________________________________________________________

                                                

                                          Landslag Ungdom Herr

Viktklass

Namn

Förening

Född år

54 kg

Alexander Fredriksson

Morgongåva BK

2003

57 kg

Kevin Bohm

Morgongåva BK

2003

63 kg

Emanuel Ryttersson

Hallstahammar KF

2003

63 kg

Haron Ahmadi

Skoftebyns AIS

2003

 

 

                                             Landslag Junior Herr

Viktklass

Namn

Förening

Född år

56 kg

Daniyal Syed

Föreningen Redline

2001

56 kg

Noah Nordby

Kalmar BK

2002

60 kg

Kevin Scott

Upsala IF

2002

60 kg

Morteza Hassani

TIFA BC

2001

64 kg

Hampus Broman

BS Tor Kumla

2001

64 kg

Ibrahim Bakhtiari

Hammarby IF Boxning

2001

69 kg

Nassir Elvaz

Guldstadens BK

2001

75 kg

Majd Alsafad

TIFA BC

2001

 

Head coach: Mikael Broman

Ass. Coach: Meseret Bede

 

Skribent: Patrik Bengtsson
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Boxningsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link

Se all info

Vi samarbetar med:

http://sok.se/topp-och-talang/topp-och-talangstod.html

www.eubcboxing.org

https://www.aiba.org/

https://www.rf.se/vaccinera

Banner för fler i rörelse