Hoppa till sidans innehåll

Presentation av landslagstrupperna hösten 2018

08 OKT 2018 14:44
Nedan hittar ni uttagna landslagstrupper för hösten 2018 i senior, junior och ungdom.
  • Uppdaterad: 08 OKT 2018 14:44

Landslagstrupperna är uttagna av respektive head coach för de olika landslagen.
I båda seniortrupperna finns en landslagstrupp och en utvecklingstrupp. Poängteras skall att samtliga boxare i dessa trupper, landslag- och utvecklingstrupp, ingår i landslagsverksamheten och får möjlighet att delta på läger och turneringar med landslagen. 

Landslagstrupp Dam Senior 

Vikt

Namn

Klubb

Född

51 kg

Lise Sandebjer

BK Örnen

1984

57 kg

Helena Envall

IF Linnéa

1992

60 kg

Agnes Alexiusson

Värnamo BK

1996

75 kg

Love Holgersson

BK Swing

1993

 

Utvecklingstrupp Dam Senior

Vikt

Namn

Klubb

Född

51 Kg

Natasha Samsalieva

Djurgårdens IF

1991

54 kg

Sara Svensson

Skurup KBK

1984

60 kg

Jelena Jelic

Malmö BC

1995

60 kg

Stephanie Thour

BK Värend

1998

64 kg

Linda Larsson

BK Ymer

1993

69 kg

Marianne Ahlborg

Vänersborgs BS

1991

 

 

 

 

 

 

Landslagstrupp Herr Senior

Vikt

Namn

Klubb

Född

69 kg

Billy Liljekvist

Bulldog Training Center IF

1999

75 kg

Adam Chartoi

Hammarby IF

1997

 


Utvecklingstrupp Herr Senior

Vikt

Namn

Klubb

Född

60 kg

Ali Yusefi

Hammarby IF

1995

64 kg

Emil Harrysson

BK Falken

1996

64 kg

Emil Stoor

Hallstahammar KF

1997

69 kg

Adolphe Sylva

Halmstads BS

1993

69 kg

Anton Hellström

BK Falken

1995

75 kg

Erik Mendoza

Djurgårdens IF

1994

75 kg

Noor Yacko

BK Köping

1999

81 kg

Liridon Nuha

under omreg.

1993

81 kg

Viktor Olsson

BK Falken

1999

91 kg

Alexander Bwambale

Djurgårdens IF

1997

91 kg

Agit Bilge

East IF Norrköping

1997

 

Landslagstrupp Ungdom Dam 

Vikt

Namn

Klubb

Född

52 kg

Zehra Milli

BK Masen

2003

57 kg

Leona Sürüp

NBK Akilles

2002

60 kg

Thelma Sagerfeldt-Eskilsson

BK Viljan

2002

60 kg

Emma Olsson

BK Revansch

2002

66 kg

Rebecka Ljunglöf

Sundsvalls BK

2002

 

Landslagstrupp Junior Dam

Vikt

Namn

Klubb

Född

57 kg

Itza Pabon Reyes

IF Linnéa

2000

75 kg

Claudia Özgun

BK Rapid

2000

 

 

Landslagstrupp Herr Ungdom

Vikt

Namn

Klubb

Född

54 kg

Alexander Fredriksson

Morgongåva BK

2003

54 kg

Kevin Bohm

Morgongåva BK

2003

57 kg

Noah Nordby

Kalmar BK

2002

60 kg

Kevin Scott

Morgongåva BK

2002

70 kg

Sam Svensson

BK Revansch

2002

 

Landslagstrupp Herr Junior 

Vikt

Namn

Klubb

Född

56 kg

Daniyal Syed

KFUM Fightzone

2001

56 kg

Shabir Hosseini

Djurgårdens IF

2000

60 kg

Hampus Broman

BS Tor Kumla

2001

60 kg

Nebil Ibrahim

Upsala IF

2000

64 kg

Andreas Palm

IF Linnéa

2000

64 kg

Peter Ahlberg

Skoftebyns AIS

2001

69 kg

Nasir Eivaz

Guldstadens BK

2001

75 kg

Moltas Lundström

IF Linnéa

2000

75 kg

Taher Ibrahimzad

Vänersborgs BS

2000

 

Trupperna är föränderliga och en ny utvärdering görs inför våren 2019 då höstsäsongen gått. Nationella tävlingar, såsom SM, är en viktig del i utarbetandet av ranking och dessa trupper.

Hälsningar Head Coaches och t.f Sportchef

Skribent: Patrik Bengtsson
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Boxningsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-6996000 (vx)
E-post: This is a mailto link

Se all info

Vi samarbetar med:

http://sok.se/topp-och-talang/topp-och-talangstod.html

www.eubcboxing.org

https://www.aiba.org/

https://www.rf.se/vaccinera

Banner för fler i rörelse