Hoppa till sidans innehåll

Resultat från söndagens finalpass

16 DEC 2018 13:40
Resultaten från finalpasset i SM i boxning hittar ni här
  • Uppdaterad: 16 DEC 2018 13:40

Finalresultat:

Ring A:

Dam Senior 48 kg 1/1: Lina Karlsson, Djurgårdens IF Boxning - Linn Sandström, Ystads SK, 5-0. Lina Karlsson vinnare.

Dam Senior 54 kg 1/1: Sara Svensson, Skurup KBK - Natalia Samsalieva, Djurgårdens IF Boxning, 5-0. Sara Svensson vinnare.

Dam Senior 57 kg 1/1: Helena Envall, IF Linnéa - Ellen Karlsson, Hammarby IF Boxning, 5-0. Helena Envall vinnare.

Dam Senior 60 kg 1/1: Stephanie Thour, BK Värend - Agnes Alexiusson, Värnamo BK, 3-2. Stephanie Thour vinnare.

Dam Senior 64 kg 1/1: Jelena Jelic, Malmö BC - Linda Larsson, IK Ymer, 5-0. Jelena Jelic vinnare.

Dam Senior 69 kg 1/1: Malena Hede, Morgongåva BK - Marianne Ahlborg, Vänersborgs BS, 3-2. Malena Hede vinnare.

Herr Senior 56 kg 1/1: Arsalan Dastparvar, Narva BK - Clay Jayson, KFUM Linköping, 5-0. Arsalan Dastparvar vinnare.

Herr Senior 60 kg 1/1: Mohammed Abdulrahim, Malmö BC - Biniam Tesfagabr, Eskilstuna BK, 5-0. Mohammed Abdulrahim vinnare.

Herr Senior 64 kg 1/1: Emil Harrysson, BK Falken - Yohannes Berhane, BK Dalen, 4-1. Emil Harrysson vinnare.

Herr Senior 69 kg 1/1: Billy Liljeqvist, Bulldog Training Center IF - Anton Hellström, BK Falken, 3-2. Billy liljeqvist vinnare.

Herr Senior 75 kg 1/1: Adam Chartoi, Hammarby IF Boxning - Erik Mendoza, Djurgårdens IF Boxning, 5-0. Adam Chartoi vinnare. 

Herr Senior 81 kg 1/1: Liridon Nuha, Hammarby IF Boxning - Constantino Nanga, Hammarby IF Boxning, 4-1. Liridon Nuha vinnare.

Herr Senior 91 kg 1/1: Alexander Bwambale, Djurgårdens IF Boxning - Giorgi Kistavri, BK Dalen, WO. Alexander Bwambale vinnare.

Herr senior +91 kg 1/1: Babacar Kamara, Djurgårdens IF Boxning - Nermin Hajdarpasic, BK Rapid, 5-0. Babacar Kamara vinnare.

Ring B:

Dam Ungdom 54 kg 1/1: Zhera Milli, BK Masen - Mauritia Schapira, Malmö BC, 5-0. Zhera Milli vinnare.

Dam Ungdom 60 kg 1/1: Thelma Sagerfeldt-Eskilsson, BK Viljan - Emma Olsson, BK Revansch, 4-1. Thelma Sagerfeldt-Eskilsson vinnare.

Dam Ungdom 63 kg 1/1: Rebecca Ljunglöf, Sundsvalls BK - Vera Persson Donkersloot, Haninge BK, 5-0. Rebecca Ljunglöf vinnare. 

Herr Ungdom 52 kg 1/1: Gigi Zardiasbrilis, Antares BK - Leon Kalyun, Angered BC, 3-2. Gigi Zardiasbrilis vinnare.

Herr Ungdom 54 kg 1/1: Alexander Fredriksson, Morgongåva BK - Mohammad Ali Yazdani, Karlskrona BK, disk 3. Alexander Fredriksson vinnare.

Herr Ungdom 57 kg 1/1: Kevin Bohm, Morgongåva BK - Noah Nordby, Kalmar BK, 3-2. Kevin Bohm vinnare.

Herr Ungdom 60 kg 1/1: Kevin Scott, Upsala IF - Danial Arshad, Djurgårdens IF Boxning, 5-0. Kevin Scott vinnare.

Herr Ungdom 63 kg 1/1: Emanuel Ryttersson, Hallstahammar KF - Tino Badkobeh, Eternity IF, 5-0. Emanuel Ryttersson vinnare.

Herr Ungdom 66 kg 1/1: Angelo Asmar, Djurgårdens IF Boxning - Albin Günultas, BK Falken, 5-0. Angelo Asmar vinnare.

Herr Ungdom 70 kg 1/1: Mujtaba Hasani, IFK Umeå - Omar Qachar, East IF Norrköping, 4-1. Mujtaba Hasani vinnare. 

Herr Ungdom 75 kg 1/1: Genadi Gusharashvili, Haninge BK - Fahd Ali Hussein, Djurgårdens IF Boxning, 4-1. Genadi Gusharashvili vinnare.

Herr Ungdom 80+ kg 1/1: Sadri Tarlamishi, Hisingens BK - Adam Ben Naceur, Haninge BK, 3-2. Sadri Tarlamishi vinnare.

Dam Junior 54 kg 1/1: Jennifer Saravia, Hallstahammar KF - Johanna Hohenstein, IK Ymer, 3-2. Jennifer Saravia vinnare.

Dam Junior 60 kg 1/1: Itza Pabon Reyes, IF Linnéa - Elise Saulescu, BK Swing, 4-1. Itza Pabon Reyes vinnare.

Herr Junior 56 kg 1/1: Erduan Berisha, KFUM Linköping - Daniyal Syed, Redline, 5-0. Erduan Berisha vinnare.

Herr Junior 60 kg 1/1: Hampus Broman, BS Tor - Nebil Ibrahim, Upsala IF, 3-2. Hampus Broman vinnare.

Herr Junior 64 kg 1/1: Andreas Palm, IF Linnéa - Ibrahim Bakhtiari, Hammarby IF Boxning, 5-0. Andreas Palm vinnare.

Herr Junior 69 kg 1/1: Taher Ibrahimzad, Vänersborgs BS - Nassir Elvaz, Guldstadens BK, 3-2. Taher Ibrahimzad vinnare.

Herr Junior 75 kg 1/1: Moltas Lundström, IF Linnéa - Majd Alsafad, TIFA BC, 5-0. Moltas Lundström vinnare.

Herr Junior 81 kg 1/1: Max Englund, IFK Umeå - David Olsson, BK Falken, 5-0. Max Englund vinnare.

Herr Junior 91 kg 1/1: Momodou Touray, Djurgårdens IF Boxning - Leonardo Asgarimotlagh, Redbergslids BK, 4-1. Momodou Touray vinnare.

Till Bästa Boxare i Ungdoms-SM för damer utsågs Thelma Sagerfeldt-Eskilsson, BK Viljan
Till Bästa Boxare i Ungdoms-SM för herrar utsågs Kevin Scott, Upsala IF

Till Bästa Boxare i Junior-SM för damer utsågs Itza Pabon Reyes, IF Linnéa
Till Bästa Boxare i Junior-SM för herrar utsågs Hampus Broman, BS Tor

Till Bästa Boxare i Senior-SM för damer utsågs Stephanie Thour, BK Värend
Till Bästa Boxare i Senior-SM för herrar utsågs Billy Liljeqvist, Bulldog TC IF

Punch-pralinernas pris till Bästa damboxare gick till Sara Svensson, Skurups KBK
Punch-pralinernas pris till Bästa herrboxare gick till Babacar Kamara, Djurgårdens IF Boxning

Bästa Klubb i SM på damsidan blev IF Linnéa
Bästa Klubb i SM på herrsidan blev Djurgårdens IF 

Därmed stänger vi SM för i år. Vi vill tacka alla arrangörer, delatagande boxare, domare, funktionärer, tränare och ledare och publik för ett fint SM.

Skribent: Patrik Bengtsson
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Boxningsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link

Se all info

Vi samarbetar med:

http://sok.se/topp-och-talang/topp-och-talangstod.html

www.eubcboxing.org

https://www.aiba.org/

https://www.rf.se/vaccinera

Banner för fler i rörelse