Hoppa till sidans innehåll

Resultat SM lördag 15/12

15 DEC 2018 13:00
Nedan hittar ni resultaten från lördagens boxning
  • Uppdaterad: 15 DEC 2018 13:00

Resultaten uppdateras fortlöpande under dagen

Ring A:

Junior Herr 56 kg 1/2: Daniyal Syed, Redline - Abbas Najafi, Hammarby IF Boxning, 5-0. Daniyal Syed vinnare.

Junior Herr 56 kg 1/2: Erduan Berisha, KFUM Linköping - Muzammil Akbari, IF Linnéa, 3-2. Erduan Berisha vinnare.

Junior Herr 60 kg 1/2: Hampus Broman, BS Tor - Hafiz Ahmadi, Hammarby IF Boxning, 5-0. Hampus Broman vinnare.

Junior Herr 60 kg 1/2: Nebil Ibrahim, Upsala IF - Morteza Hassami, TIFA BC, 5-0. Nebil Ibrahim vinnare.

Junior Herr 64 kg 1/2: Andreas Palm, IF Linnéa - Muhammad Ali Yousefi, BK Viljan, 5-0. Andreas Palm vinnare.

Junior Herr 64 kg 1/2: Ibrahim Bakhtiari, Hammarby IF Boxning - Mohammed El-Zein, GAK Enighet, 4-1. Ibrahim Bakhtiari vinnare.

Junior Herr 69 kg 1/2: Taher Ibrahimzad, Vänersborgs BS - Joel Jonsson, Eskilistuna BK, 5-0. Taher Ibarhimzad vinnare.

Junior Herr 69 kg 1/2: Nassir Elvaz, Guldstadens BK - Ashmad Jebarah, Allstars Training Center, 5-0. Nassir Elvaz vinnare.

Junior Herr 75 kg 1/2: Moltas Lundström, IF Linnéa - Goga Kistauri, Djurgårdens IF Boxning, RSC 1. Moltas Lundström vinnare.

Junior Herr 75 kg 1/2: Majd Alsafad, TIFA BC - David Amiri, BK Falken, 5-0. Majd Alsafad vinnare.

Junior Herr 81 kg 1/2: Max Englund, IFK Umeå - Mohamad Rezale, Hammarby IF Boxning, RSC 1. Max Englund vinnare. 

Junior Herr 81 kg 1/2: David Olsson, BK Falken - Mohammed Hannoun, Upsala IF, 5-0. David Olsson vinnare.

Junior Herr 91 kg 1/2: Leonardo Asgarimotlagh, Redbergslids BK - Ahmed Inegi, Helges IF, 3-2. Leonardo Asgarimotlagh vinnare.

Senior Herr 56 kg 1/2: Clay Jayson, KFUM Linköping - Syed Abdollah Hosseini, Umeå BK, 5-0. Clay Jayson vinnare.

Senior Herr 60 kg 1/2: Mohammed Abdulrahim, Malmö Boxing Center - Paulo Magui, BK Ringen, 3-0. Mohammed Abdulrahim vinnare.

Ring B:

Ungdom Herr 57 kg 1/2: Noah Nordby, Kalmar BK - Abel Michael, Upsala IF, 5-0. Noah Nordby vinnare.

Ungdom Herr 57 kg 1/2: Kevin Bohm, Morgongåva BK - Dino Martinovic, BK Tiger, 4-1. Kevin Bohm vinnare.

Ungdom Herr 60 kg 1/2: Danial Arshad, Djurgårdens IF Boxning - Gabriel Andersson, BK Rapid, 4-0. Danial Arshad vinnare.

Ungdom Herr 60 kg 1/2: Kevin Scott, Upsala IF - Albion Kelmendi, Haninge BK, 5-0. Kevin Scott, vinnare.

Ungdom Herr 63 kg 1/2: Tino Badkobeh, Eternity IF - Zubin Rashidi, BK Värend, 5-0. Tino Badkobeh vinnare.

Ungdom Herr 63 kg 1/2: Emanuel Ryttersson, Hallstahammar KF - Haron Ahmadi, Skoftebyns AIS, 3-2. Emanuel Ryttersson vinnare.

Ungdom Herr 66 kg 1/2: Angelo Asmar Djurgårdens IF Boxning - Aiden de Araujo Kerry, Haninge BK, WO. Angelo Asmar vinnare.

Ungdom Herr 70 kg 1/2: Omar Qachar, East IF Norrköping - Mohamed Zaka, Hisingens BK, 5-0. Omar Qachar vinnare.

Ungdom Herr 70 kg 1/2: Mujtaba Hassani, IFK Umeå - Zekeriyahan Delen, Haninge BK,  5-0. Mujtaba Hassani vinnare.

Ungdom Herr 75 kg 1/2: Genadi Gusharashvili, Haninge BK - Ali Smesem, Hisingens BK, 3-2. Genadi Gusharashvili vinnare.

Senior Dam 48 kg 1/2: Lina Karlsson, Djurgårdens IF Boxning - Tove Lundberg, IFK Umeå, 3-2. Lina Karlsson vinnare.

Senior Dam 54 kg 1/2: Natalia Samsalieva, Djurgårdens IF Boxning - Natalija Cincarevic, Winning BC, 5-0. Natalia Samsalieva vinnare. 

Senior Dam 54 kg 1/2: Sara Svensson, Skurups KBK - Sandra Attermo, Djurgårdens IF Boxning, 5-0. Sara Svensson vinnare.

Senior Dam 69 kg 1/2: Malena Hede, Morgongåva BK - Erika Edblom, Djurgårdens IF Boxning, 5-0. Malena Hede vinnare.

Skribent: Patrik Bengtsson
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Boxningsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link

Se all info

Vi samarbetar med:

http://sok.se/topp-och-talang/topp-och-talangstod.html

www.eubcboxing.org

https://www.aiba.org/

https://www.rf.se/vaccinera

Banner för fler i rörelse