Hoppa till sidans innehåll

Träningsläger för herr ungdom och junior i Kristinehamn 1-3 juni 2018

2018-06-04 12:39
  • Uppdaterad: 2018-06-13 11:47

Under helgen den 1-3 juni samlades 20-talet ungdomar & juniorer för ett samlingsläger där positionering i förhållande till sin motståndare låg i focus, distans & fotarbete. Helgen bjöd på fantastiskt väder där lite mer än hälften av träningspassen hölls utomhus.

17.45 på fredagen vara alla på plats och vi hade en liten samling där helgens aktiviteter presenterades och sen ca 18.15  började första passet med lite skuggboxning och parövningar utan handskar sen gick vi över på lite parteknik och följde upp med lite uppgifter.

Lördag morgon 06.30 startade vi med en lätt jogg ner till en grusplan som låg i skogen där vi hade hade lite skuggboxning / skolboxning innan de fick jogga tillbaka till frukost. Klockan 11.00 stod det matchsparring på schemat, vi parade ihop boxarna efter viktklass och erfarenhet. De flesta fick en jämn och bra sparring men i några fall så var skillnaden för stor och vi fick avbryta eller korta ner sparringen. Tyvärr ådrog sig en boxare även en skada i armen vilket medförde att han valde att lämna lägret då man gjorde bedömningen att han borde vila armen.

Middagen serverades klockan 13 och sen startade nästa pass 16.45 där vi började med lite parteknik och gick vidare till uppgifter och avslutade med någon fri rond. Efter middagen så gick vi gemensamt ner till vänern och badade lite.

Söndag skippade vi morgonträning och hade första passet 09.30 ett passa som till större delen bestod av Uppgifter och fria ronder (tekniksparring). 

En tidig lunch klockan 11 och klockan 14 körde vi ett fyspass som bestod av löpning 2min x 5rep med 60 sekunders vila emellan där boxarna fick springa med ca 70-80% av max, detta pass avslutades sen med intervaller på säck.

Lägret avslutades med en macka och sen hemgång mellan 15 & 16

Jag vill tacka all boxare och ledare som gjorde detta läger möjligt & passa på och säga att ni skötte er fantastiskt.


 

Ledare Mikael Broman, Kermith Fredriksson


 

Medföljande ledare, Trond Nordby, Sammy Ibrahim, Per-Axel Sjöholm, Marlena Hede, Ali Badkobeh


 

Kallade Boxare

Överstrukna kunde inte komma eller delta av olika anledningar

Ungdom

Arnas Gerikas                           Morgongåva                             50                      2002                         

Alexander Fredriksson            Morgongåva                             52                      2003                         

Noah Nordby                            Kalmar                                       54                      2002                         

Kevin Bohm                               Morgongåva                             54                      2003                         

Kevin Scott                                Morgongåva                             57                      2002                         

Eliaz Grönlund                          Hörnösand BK                           60                      2002                         

Haron Amodi                            Skoftebyn                                  63                      2003

Sam Svensson                           Revansch                                   70                      2002                         


 

Junior

Fred Wibom                              IF Linnea                                    52                      2001                         

Danial Syed                               KFUM Fightzone                       56                      2001                         

Shabir Hossein                         Djurgården                                56                      2000                         

Hafiz Merzai                              Kristianstad                               56                      2000                          ’

Hasrat Astroyan                       Guldstaden                               56                      2000                         

Muzammil Akbari                    Vänersborg                               56                      2001                         

Morteza Hassami                     TIFA                                            60                      2001                         

Hampus Broman                      BS-Tor                                        60                      2001

Hakim Hossim                          Hammarby                                60                      2000                         

Nebil Ibrahim                           UIF                                              60                      2000                         

Peter Ahlberg                           Skoftebyn                                  64                      2001                         

Ibrahim Bakhtari                      Hammarby                                64                      2001

Andreas Pahlm                         IF Linnea                                    64                      2000                         

Nassir Elvias                              Guldstaden                               69                      2001

Sharbel Aleio                            TIFA                                            69                      2001                         

Thomas Tesfalem                    IF Linnea                                    69                      2000                         

Moltas Lundström                   IF Linnea                                    75                      2000                         

Taher Ibrimazid                        Vänersborg                               75                      2000                         

Majd Asfal..                               TIFA                                            75                      2001


 

Ej kallade boxare som deltog i träningspassen

Tino Badkobeh                         Ethernity IF                                60                      2002

Elias Franzen                             Djurgården IF                            60                      2002

Mohammed Ali Yosufi            BK Viljan                                    64                      2000

Mattias Lundberg                    BK Trim                                      69                      2001

Josef Vasques                           IF Linnea                                    56                      2001

Malena Hede                            Morgongåva                             69                      1985


 

Med vänliga hälsningar,

Mikael Broman

Assistant Coach

Svenska Boxningsförbundet

This is a mailto link

Skribent: Teimor Alexander Mullazadeh
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Boxningsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-6996000 (vx)
E-post: This is a mailto link

Se all info

Vi samarbetar med:

http://sok.se/topp-och-talang/topp-och-talangstod.html

www.eubcboxing.org

https://www.aiba.org/

http://www.rf.se/vaccinera