Hoppa till sidans innehåll

1 - Mjölby 27/1


Prisade boxare

  • Bästa tjejboxare: Alexia Sürüp, NBK Akilles
  • Bästa killboxare: Axel Agnesten, Eskilstuna BK

Matcher

Matchresultat
DA60: Lucin Sürüp, NBK Akilles vs Kenny Almkvist, Nyköpings BS; 26 - 24
DB40: Viktor Klöver, Gripen BK vs Abdullhakim Aytbay, Mjölby BT; 22 - 19
DB36: Lisa Riddarsporre, Åtvidabergs BK vs Alex Tryggstad, BK30 Motala; 23 - 22
DA60: Jonathan Johnsson, Eskilstuna BK vs Ahmad Tarawiah, Nyköpings BS; 33 - 26
DA60: Felix Andersson, NBK Akilles vs Kenny Almkvist, Nyköpings BS; 28 - 25
DC36: Fiordi Lika, NBK Akilles vs Aedris Ahmadi, Blomstermåla BK; 24 - 19
DA80: Axel Agnesten, Eskilstuna BK vs Edvin Engberg, KFUM Linköping; 33 - 30
DB46: Alexia Sürüp, NBK Akilles vs Cajsa Rydberg, Gripen BK; 26 - 22
DA48: Zayd Karim Ali, East IF Norrköping vs Mohammed Elyasi, NBK Akilles; 27 - 25
DA66: Jonathan Johnsson, Eskilstuna BK vs Sirwan Mohammadi, BK30 Motala; 30 - 22
DC48: Abdurahmon Hafizov, Mjölby BT vs Kristian Yousef, NBK Akilles; 23 - 22
DA54: Mohammed Elyasi, NBK Akilles vs Liam Jensen, Eskilstuna BK; 9 - 0, Disk
DB57: Filip Ivarsson, BK30 Motala vs Gabriel Youssef, NBK Akilles; 24 - 24
DB38: Abdullhakim Aytbay, Mjölby BT vs Alex Tryggstad, BK30 Motala; 23 - 21
DA75: Joachim Pettersson, East IF Norrköping vs Edvin Engberg, KFUM Linköping; 28 - 27
DA44: Cajsa Rydberg, Gripen BK vs David juvas, Gripen BK; 25 - 23
DB57: Ebba Stahlberg, NBK Akilles vs Abdurahmon Hafizov, Mjölby BT; 22 - 21
DA57: Liam Jensen, Eskilstuna BK vs Filip Ivarsson, BK30 Motala; 27 - 26

Klubbar 2002-2008

Plats Namn Matchpoäng Diplompoäng
1 NBK Akilles 12 104
2 Eskilstuna BK 9 93
3 Gripen BK 7 70
4 East IF Norrköping 6 55
5 Mjölby BT 6 46
6 BK30 Motala 4 70
7 Åtvidabergs BK 3 23
8 Nyköpings BS 2 51
9 KFUM Linköping 1 30
10 Blomstermåla BK 1 19

Flickor 2002-2008

Plats Namn Matchpoäng Diplompoäng
1 Alexia Sürüp, NBK Akilles 3 26
2 Lucin Sürüp, NBK Akilles 3 26
3 Cajsa Rydberg, Gripen BK 3 25
4 Lisa Riddarsporre, Åtvidabergs BK 3 23
5 Ebba Stahlberg, NBK Akilles 3 22

Pojkar 2002-2003

Plats Namn Matchpoäng Diplompoäng
1 Axel Agnesten, Eskilstuna BK 3 33
2 Felix Andersson, NBK Akilles 3 28
3 Joachim Pettersson, East IF Norrköping 3 28
4 Liam Jensen, Eskilstuna BK 3 27
5 Mohammed Elyasi, NBK Akilles 2 25
6 Edvin Engberg, KFUM Linköping 1 30
7 Ahmad Tarawiah, Nyköpings BS 1 26
8 Kenny Almkvist, Nyköpings BS 1 25
9 David Juvas, Gripen BK 1 23
10 Sirwan Mohammadi, BK30 Motala 1 22

Pojkar 2004-2005

Plats Namn Matchpoäng Diplompoäng
1 Jonathan Johnsson, Eskilstuna BK 3 33
2 Zayd Karim Ali, East IF Norrköping 3 27
3 Viktor Klöver, Gripen BK 3 22
4 Filip Ivarsson, BK30 Motala 2 26
5 Gabriel Youssef, NBK Akilles 2 24

Pojkar 2006-2008

Plats Namn Matchpoäng Diplompoäng
1 Fiordi Lika, NBK Akilles 3 24
2 Abdurahmon Hafizov, Mjölby BT 3 23
3 Abdullhakim Aytbay, Mjölby BT 3 23
4 Kristian Yousef, NBK Akilles 1 22
5 Alex Tryggstad, BK30 Motala 1 22
6 Aedris Ahmadi, Blomstermåla BK 1 19
Uppdaterad: 22 FEB 2018 20:51 Skribent: Per-Ola Lindell
Epost: This is a mailto link

 

 

 

Postadress:
Östsvenska Boxningsförbundet
Per-Ola Lindell, Blackbäcksvägen 25
590 77 Vreta Kloster

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: [saknas] Information

Se all info

Vi samarbetar med:

http://sok.se/topp-och-talang/topp-och-talangstod.html

www.eubcboxing.org

https://www.aiba.org/

https://www.rf.se/vaccinera

Banner för fler i rörelse