.............................................
![]()
...................................................
|
15-16 januari 2011 3-6 februari 2011 Svenska Mästerskapen, Sundsvall
2-3 april 2011 Diplom-SM,
Fler evenemang |
| .................................................... |
....................................................

....................................................
....................................................
Svenska Boxningsförbundet följer medias riktlinjer för rapportering av tävlingsresultat. Här hittar ni tips om hur dessa kan skrivas och var de kan skickas.
Läs tips om resultatrapportering

Foto Bildbyrån, Arne Forsell
Under verksamhetsåret har arbetet med att ta fram kommande verksamhetsplan fortskridit. I samband med de senaste mål - och policymötet samt verksamhetsplansmötet nu i maj känns avstämningen kring detta väldigt positiv och jag ser fram emot att få presentera materialet efter att det klubbas den 31 maj. Äntligen! som en boxningsvän till oss brukar säga.
Få deltagare men mycket utbyte kan man sammanfatta vårens ordförandekonferens på Royal Viking hotell den 8 maj. Trots den ansvarige för konferensens avhopp i sista minuten, lyckades den röda tråden hållas och det visar att ibland blir oplanerat synnerligen bra. Ett tack till er som deltog och bidrog! Dagen började med en presentation av SBF:s organisation, denna presentation (uppdaterad) kommer ni alla att kunna ta del av på Swebox inom kort. Högaktuella frågor som AIBA:s nya regler och förhållningssätt avhandlades och vi diskuterade kring utbildning, hur vi exempelvis kan öka antalet stegkurser i stegutbildningen. SBF informerade kring idrottslyftet och ordförandena fick ge sin syn på SBF och vad SBF kan göra. En ständigt viktig fråga är doping och där berättade SBF om RF:s pågående arbete kring vaccinering. En ren idrott främjar alla, se vad ni kan göra på klubbnivå, http://www2.rf.se/vaccinera/t1.aspx
Personalfrågor har tagit mycket tid under våren. Jag har tidigare berättat att vi har sett över arbetssituationen på kansliet, bl a genomgång och uppdatering av arbetsbeskrivningarna, och Unionen har varit där på besök angående miljö och ergonomi. Arbetet kring personal fortgår och jag hoppas på att detta ska ge en mer effektiv organisation, även om förändringar måste ges tid för att man ska se resultat.
Vi har nu förnyat avtalet med SJ och är i slutfasen av förhandlingarna med Scandic och Adidas. Vidare har vi fått ett barter avtal med Sportfotoproffsen som tills nu har varit med och fotat på träningslägren för ungdom och juniorer på Bosön samt i Örebro. Sportfotoproffsen har även varit med vid diplom-SM i Tidaholm och på senior-SM i Norrköping, där man kunde se en presentation av boxarna på en vit duk inför varje match. Vi har därmed börjat bygga upp en fotobank som även pressen kan ta del av.
Efter många turer blev det ett möte den 20 maj med RF:s nye generalsekreterare Erik Strand. Vi diskuterade bl a elitidrottsstödet och hur vårt framtida samarbete kommer att se ut. SBF strävar efter att ha så långsiktig planering som möjligt, men vi måste veta de ekonomiska förutsättningarna. Jag tycker att vi fick en god förståelse för varandras tankar. Påföljande vecka hade jag även ett möte med ordförande Karin Mattson-Weijber där jag fick möjlighet att stämma av med henne kring RF:s och SOK:s roller.
Den 22 maj kom den nya ordförande för tävling och arrangörskommitténs Anders Hedlund hem till mig för att diskutera igenom hur vi vill att kommittén ska verka och vilka som ska ingå, hur det ska drivas och vad vi bör göra. Ett positivt förslag kom från Hans Lindahl, Narva BK i samband med ordförandekonferensen, att starta en ny boxningsserie med strävan efter att bli en allsvensk serie.

BK Ringen i samarbete med Småland - Hallands förbund ställde in sin boxningsgala den 17april pga vulkanutbrottet på Island. Det visade sig att man inte ger upp så lätt, de sköt fram sina planer och nu, med ordförande Sören Andersson i spetsen, har galan mellan Jönköping och Glasgow genomförts den 29 maj. Ett fint genomfört arrangemang som man tog hem med siffrorna 5-2. Jag har en förhoppning om detta stadskampsarrangemang kan utvecklas till en landskamp i framtiden.
Nu stundar EM i Moskva, jag ser fram emot att följa finalerna på plats och hyser stora förhoppningar om att se svenskt deltagande i dessa!
Jag önskar er alla en riktigt skön och trevlig sommar!
Sportfotoproffsen - officiell samarbetspartner SBF

Surfa till www.boxning.tv
... för att se SM-finalerna i efterskott!
Folksam erbjuder en unik idrottsförsäkring till Svenska Boxningsförbundets medlemsklubbar.
Läs mer om försäkringserbjudandet
Ny och tom startbok beställs från SBF:s kansli. Efter att läkare har fyllt i efterfrågade uppgifter ska boken postas till styrelseledamot Åke Johansson, läkarundersökningen ska alltså göras direkt i boken och ej över separat blad.
Läs mer om hantering av startböcker
Är ni intresserade av att arrangera tränarutbildning steg I eller II med SBF-godkänd kursledare, och därmed bidra till kompetensutvecklingen inom boxningssporten? Ansök här!

Svenska Boxningsförbundet har tagit fram en snygg folder om Handslagssatsningar inom boxningssporten! Broschyren kan beställas via kansliet, e-post sbf@swebox.net, eller laddas ner som pdf-fil
Arbetar ni aktivt mot dopning i er klubb? Vaccinera klubben mot dopning genom att använda hjälpmedlen på Riksidrottsförbundets kampanjsida www.rf.se/vaccinera
Du som enskild boxare och idrottsutövare bär ansvaret för att inte använda dopningsklassade preparat, bland dessa räknas även narkotika.
Läs mer om dopning