Hoppa till sidans innehåll

ACBC 2011 genomfört

07 NOV 2011 14:35
Tävlingen firade i år 25-årsjubileum och som vanligt var många boxare och klubbar på plats, flera även från andra länder. Enligt tävlingssystemet Boxing Event Service var 410 boxare invägda, 298 matcher boxades och 114 klassegrare korades.
  • Uppdaterad: 11 OKT 2012 15:39

Följande boxare prisades (källa Kjell Ambertson Blogg):

Arrangörernas hederspris till bäste manlige boxare tilldelades Daniel Czekaljo från Oslo BK. Juliana Söderström från Botkyrka BK fick motsvarande pris som turneringens bästa damsenior.

Punchpralinernas pris till bästa damboxare tilldelades Dervla Duffy från Ryston BC Newbide i Irland och motsvarande pris för herrar tilldelades Mohammed EL Ahmed från Helsingborgs BK.

Till bästa diplomboxare bland tjejerna utsågs Steffi Thour från BK Värend och för killarna utsågs Oskar Heggen Furulund från Askim i Norge.

Bästa tjej bland ungdomarna var enligt arrangörerna Agnes Alexiusson Värnamo BK och bästa ungdomskille blev Walid Aldalal Hisingens BK.

Angered BC:s egen Sagal Adan fick ta emot hederspriset som bäst bland juniortjejerna medan killarnas hederspris för juniorer gick till Mohammed AL-Maliki från Malmöklubben Winning BC.

Följande klassegrare korades (källa Boxing Event System):

Damer

DB57 Frida Hellqvist-Löllke IF Linnea

DA45 Steffi Thour BK Värend
DA51 Sofia Nilsson BK Värend
DA57 Paulina Sandberg Halmstad BS
DA63 Betty Nylander Kristianstads BK

UB50 Sif Baungaard Gilleleje BK
UB60 Elisabeth Klima Olsen Askim
UB75 Lina Boman BK Falken

UA54 Josefin Persson BK Fox
UA60 Agnes Alexiusson Värnamo BK

JC51 Oliwia Samsanow Cavan Club
JC54 Daria Lach Cavan Club
JC64 Shauna Flynn Inniskeen BC
JC69 Mimmi Haglund Örebro BK

JB60 Linnea Molin Örebro BK

JA60 Emma Johansson Örebro BK
JA69 Sagal Adan Angered BC

SC51 Kristin Ulvund Drammen BK
SC64 Caroline Andersson Ystads SK
SC69 Leesha Traynor Bray
SC75 Frida Sköld Nyköpings BS

SB54 Marija Jovanovic Halmstad BS
SB57 Sara Lundqvist Narva BK
SB64 Katherine Atkin Meadowbank ABC
SB69 Kerstin Degervall BK Rapid

SA51 Cerie Smith Cavan Club
SA57 Juliana Söderström Botkyrka BK
SA60 Dina Thorslund Vordingborg BK
SA64 Gabriella Saliba NBK Akilles

Herrar

DC27 Basel Srour Tönsbergkamraterna
DC30 Avar Shadman Haninge BK
DC33 Marco Portillo Botkyrka BK
DC36 Antonio Portillo Botkyrka BK
DC42 Arvid Apelqist IK Ymer
DC45 Oliver Møllenberg Gilleleje BK
DC48 Jack Falkman Helsingborgs BK

DB30 Mickel Gierringe HIllerød SK
DB36 Felix Flodin BK Ringen
DB39 Lucas Alexandersson Angered BC
DB42 Julbert Tumale Antares BK
DB45 Hassan Tanokhi Upsala IF
DB48 Hassan Abed Haninge BK
DB51 Mathias FrenZel Hammarby IF
DB57 NIdhal Al-Naser Nässjö BK
DB63 Linus Helge Örebro BK
DB75 William Gustafsson Eskilstuna BK

DA42 Angus Wennerholm Redbergslids BK
DA45 Frederik Rex Pandrup BK
DA48 Mustafa Asfour Ale MKF
DA51 Yousef Adou Angered BC
DA54 Oskar Heggen Furulund Askim
DA57 Mohammed Kuci Tifa BC
DA60 Emil Jørgensen Jyllinge Box Team
DA63 Calix Ondzie Vårgårda BK
DA66 Akram Khalil Angered BC
DA70 Elvis Sumic Örebro BK
DA75 Alex Bwambale Tensta BK
DA86 Mohammed Aidin Hisingens BK
DA86+ Nicklas Pedersen Gilleleje BK

UB48 Karen Akopian Angered BC
UB52 Joshua Hayes FBK Falkenberg
UB54 Mortaza Rehemi Tönsbergkamraterna
UB57 Samer Talal Angered BC
UB60 Yahya Abdi Angered BC
UB63-1 Kevin Johansen Drammen BK
UB63-2 Edvin Hansson Vårgårda BK
UB66 Ayub Felysu Mohamed Örebro BK
UB70 Mike Steffensen SABU
UB75 Aidin Akbari Djurgårdens IF
UB80 Furkan Kilic SABU
UB80+ Jesper Fahlgren Nyköpings BS

UA52 Fredrik Hede Grindsted AK
UA54 Frederik Jensen Pandrup BK
UA57 Jakob Jensen Pandrup BK
UA60 Walid Aldalal Hisingens BK
UA63 Araik Ismail Kristianstads BK
UA66 Oliver Flodin BK Ringen
UA70 Alexander Asmus Tifa BC
UA75 Pontus Ljung Narva BK
UA80 Joakim Sliwa B-30

JC60 Abdul Basid Saidov IFK Linköping
JC64 Max Olsson Redbergslids BK
JC69 William Myhre Drammen Atletklubb
JC75 Joakim Långström BK Revansch
JC81 Albert Åhsman Majorna BK

JB52 Garare Yasin Angered BC
JB56 Alexander Saliba NBK Akilles
JB69 Milad Fatemi Narva BK

JA56 Omar Abdul-Majid Helsingborgs BK
JA60 Mohammed AL-Maliki Winning BC
JA64 Salavat Khatujev If Pors B.g
JA69 Allan Mahfoud HIllerød SK
JA75 Loran Batti Upsala IF

SC56 Leonard Fatalla Redbergslids BK
SC64 Alexander B. Egelund SABU
SC69 Marcus Ahlberg Halmstads AIS
SC75 Andreas Mark IF Göteborgs Team Box
SC81 Richard Bordevik Askim
SC91 Magnus Skytt Halmstads AIS
SC91+ Behar Jashanica Helsingborgs BK

SB60 Daniel Suarez Petersen Pandrup BK
SB69 Ashkan Ghahramani IF Linnea
SB75 Jaqobi Mohammed Hasib Askim
SB81 Albin Albinsson Vänersborgs BK
SB91 Enis Demiraj Winning BC

SA52 Ali Resai Narva BK
SA56 Salomo N`tuve Angered BC
SA60 Alexander Potter Winning BC
SA64 Max Thyr BK Falken
SA69 Mohammed EL Ahmed Helsingborgs BK
SA75-1 Amir Smesem Hisingens BK
SA75-2 Jonas Andersen SABU
SA81 Alexander Hagen Oslo BK
SA91 Daniel Czekaljo Oslo BK

 

Skribent: Per-Ola Lindell

Postadress:
Svenska Boxningsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link

Se all info

Vi samarbetar med:

http://sok.se/topp-och-talang/topp-och-talangstod.html

www.eubcboxing.org

https://www.aiba.org/

https://www.rf.se/vaccinera

Banner för fler i rörelse