Hoppa till sidans innehåll

Resultat Labbåssmällen 29/3-2013

02 APR 2013 10:58
Labbåssmällen var välbesökt med både diplom- och matchboxare som kom från
Stockholm, Kalmar, Borås, Uddevalla, Karlstad, Skene, Oskarshamn och Göteborg.
Nu laddar vi inför Diplom SM på hemmaplan i Tidaholm nästa helg.
  • Skapad: 02 APR 2013 10:58

Bästa Hemmaboxare Alexander Asmus
Bästa Borta Albin Albinsson Ymer
Beata Rautio TIFA BC fick Hederspris
 
 
1. UB 70kg Alexander Rimmi, Skene AK – William Abika, IF Göteborgs Team Box 3-0 
2. JC 69kg Kristoffer Axelsson, Örebro BK – Valmir Kurtaliq, Uddevalla BK 3-0 
3. UB 63kg Beata Rautio, TIFA BC – Josefine Sundin, BK 1925 3-0 
Uppvisning Rasmus Broman, BS Tor – Birwa Hama Ali, Örebro BK  
4. JC 69kg Clas Björklund, BK 1925 - Zabi Lali, BS Tor 1-2 
5. JC 75kg Elvis Sumic, Örebro BK - Resa Amiri, IK Ymer RSC2, vinnare röd 
6. SC 81kg Muhammad Al-Haddad, Skoftebyns AIS – Lirim Bytygi, IK Ymer 3-0
7. JC +91kg Adam Gustavsson, Skövde BK – Sebastian Widström, BS Tor 2-1
 
Uppvisning Felix Weilid, Hammarby IF – Ifotkhar Ali Fazili, IK Ymer
8. SC 64kg Pontus Lüppert, BK 1925 – Hampus Lilja, Uddevalla BK 0-3 
9. SA 57kg Klara Svensson, IF Göteborgs Box Team – Malin Hermansson, BK 1925 1-2
10. SC 69kg Anders Wiklund, BK 1925 – Joakim Andersson, Uddevalla BK 3-0
11. SA 81kg Johan Cristiansson, IF Göteborgs Team Box – Albin Albinsson, IK Ymer 0-3
12. SA 91kg Carl Jörneklint, Oskarshamns BK – Marcus Alberts, Hammarby IF 3-0
13. SA 91kg Martin Axelsson, IK Ymer – Andreas Prins, BK Puma 3-0
14. JA 69kg Alexander Asmus, TIFA BC – Per Lundegård, BK 1925 3-0

Diplomboxning Labbåssmällen 29/3-13
1. DB. Peter Ahlberg, SAIS – Fredrik Nilsson, TIFA BC 25-20
2. DC. Samrand Bayazidi, BS Tor – Wictoria Kettil, TIFA BC 24-24
3. DA. Emelie Gustavsson, TIFA BC - Michaela Lindfors, Vårgårda BK 21-25
4. DA. Sebastian Broman, BS Tor – Ibrahim Alron, Vårgårda BK 31-25
5. DB. Jamie Svenlert, TIFA BC – Anton Larsson, KK All Round 24-23
6. DA. Arvid Appelqvist, IK Ymer – Jonathan Axelsson, Uddevalla BK 29-25
7. DB. Kim Flogberg, Vårgårda BK – Emma Carlsson, TIFA BC 25-22
8. DB. William Svidén Larsen, BS Tor – Marcus Carlsson, TIFA BC 19-23
9. DB. Frej Johansson, IK Ymer – Hampus Broman, BS Tor 25-30
10. DA. Jonathan Axelsson, Uddevalla BK – Amel Gazac, Skene AK 24-27
11. DA. Therese Edrud, Vårgårda BK – Wilma Kettil, TIFA BC 17-14
12. DA. Joel Mörk, IK Ymer – Oskar Henrysson, TIFA BC 23-25
13. DB. Ibrahim Fakhro, TIFA BC – Samrand Bayazidi, BS Tor 20-21
14. DC. William Sidén Larsen, BS Tor – Liam Svenlert, TIFA BC 22-19
15. DB. Fredrik Nilsson, TIFA BC – William Jacobsson, SAIS 23-19
16. DB. Marcus Carlsson, TIFA BC – Hampus Broman, BS Tor 26-28
17. DA. Oskar Henrysson, TIFA BC – Sebastian Broman, BS Tor 22-29
 
Sebastian Broman Bästa bortaboxare
Marcus Carlsson Bästa hemmaboxare

 
Skribent: Pehr Grånefors

Postadress:
Svenska Boxningsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link

Se all info

Vi samarbetar med:

http://sok.se/topp-och-talang/topp-och-talangstod.html

www.eubcboxing.org

https://www.aiba.org/

https://www.rf.se/vaccinera

Banner för fler i rörelse