Hoppa till sidans innehåll

Diplom-SM 24 oktober 2021 - finaldagen

24 OKT 2021 10:16
Idag är det dags för finaler i Heby Arena och Diplom-SM. Nedan hittar ni matchlistor, resultat och länkar till sändningen.
  • Uppdaterad: 24 OKT 2021 10:16

Matchpasset börjar klockan 10.00 och matchlistorna hittar ni här:
Ring A
Ring B

Sändningarna från respektive ring hittar ni här:

Ring A

Ring B

Vi återkommer under dagen med resultat och information. 

Resultat från dagens boxningar - sammanställning Ring A och Ring B:

Söndag 10:00 Ring A och Ring B

Dam Diplom A 44 kg Final Zohra Stanikzai, Team Hallstahammar BK – Vilde Bagi, BK Rapid 0-3

Dam Diplom A 52 kg Final Paradisia Smesem, Hisingens BK – Lilli Årman, Upsala IF Boxning 0-3

Dam Diplom C 38 kg Final Thea Gebauer, Punch Out BC – Estelle Håkansson, Halmstad Boxing Club 0-3

Dam Diplom A 54 kg Final Arina Vakili, Bulldog Training Center – Isabelle Josefsson, AIK Boxning 0-3

Dam Diplom C 52 kg Final Ronja Fatah, Örebro BK – Ela Aslan, Team Hallstahammar BK 2-1

Dam Diplom A 57 kg Final Majken Sjölander, Djurgårdens IF Boxning – Medina Zaman, Haninge BK 0-3

Dam Diplom B 40 kg Final Leona Kahrimani, Halmstad Boxing Club – Athina Lundberg Sörnskog, AIK Boxning 0-3

Herr Diplom A 57 kg Semifinal Ruben Gard, Hammarby IF Boxning – Oscar Ledam, Redbergslids BK 3-0

Herr Diplom C 34 kg Final August Lindholm, Majorna BK – Neo Gustavsson, Kalmar BK 0-3

Herr Diplom A 57 kg Semifinal Anthony Akl, Halmstad BS – Jamie Bronks, IF Linnéa 0-3

Herr Diplom C 36 kg Final Alan Abdulrahman, Upsala IF Boxning – Oskar Liljeberg, Örebro BK 1-2

Dam Diplom A 60 kg Final Sherie Hallmen, Örebro BK – Linea Lundell, Örebro BK 0-3

Herr Diplom C 40 kg Final Filip Af Uhr, Morgongåva BK - Kutkan Barlak, Haninge BK 2-1

Dam Diplom A 66 kg Final Lilly Jansson, Majorna BK – Rebecca Rapp, BK Ängeln 2-1

Herr Diplom C 44 kg Final Suleman Tabujev, Morgongåva BK – Fadel Atie, Örebro BK 2-1

Dam Diplom A 70 kg Final Livia Björketidt, Gripen BK – Emely Lindquist, Majorna BK 1-2

Herr Diplom B 34 kg Final Darin Veysi, Haninge BK – Ramadan Gadziev, BK Rapid 3-0

Herr Diplom A 42 kg Final Gino Dobreva, Föreningen Redline – Jack Åkesson, BK Revansch 3-0

Herr Diplom B 36 kg Final Adam Rhaffouli, Haninge BK – Elliott Håkansson, Halmstad Boxing Club 2-1

Herr Diplom A 44 kg Final Malte Björk, BK Kelly – Alex Holmqvist, BK Revansch 2-1

Herr Diplom B 38 kg Final Yasin Alko, Majorna BK – Jonathan Josefsson, AIK Boxning 0-3

Herr Diplom A 63 kg Semifinal Ludde Emard, Höllvikens BK – Viktor Heiche, BK Avance 1-2

Herr Diplom B 40 kg Final Aram Ibrahim, Örebro BK – Jonathan Rokka, IK Ymer 0-3

Herr Diplom A 63 kg Semifinal Albin Elfqvist, BK Kelly – Abdi Subayr, AIK Boxning 0-3

Herr Diplom A 60 kg Semifinal Omar Al Hassan, Majorna BK – Hugo Philipsson, IK Ymer 1-2

Herr Diplom A 48 kg Final Amir Hasanahunov, Kalmar BK – Said Mamergov, Haninge BK 1-2

Herr Diplom A 60 kg Semifinal Kristian Samo, NBK Akilles – Eddie Sabani, BK Kelly 3-0

Herr Diplom A 50 kg Final Angelo Adamos, AIK Boxning – Alexander Järetoft, IF Linnéa 3-0

Herr Diplom B 42 kg Final Adam Wehbi, BK Rapid – Wilmer Ekholm Olsson, Örebro BK 0-3

Herr Diplom A 52 kg Final Belal Jeberah, Hammarby IF Boxning – Tage Arbin, Kalmar BK 3-0

Herr Diplom B 44 kg Final Ahmad Rashid, BK Rågsved – Paizutdin Irazikhanov, Haninge BK 3-0

Herr Diplom A 54 kg Final Emil Ödman, Redbergslids BK – Viktor Kjellerhag, Morgongåva BK 0-3

Herr Diplom B 48 kg Final Leo Sabani, BK Kelly – Mir Wais, Majorna BK 1-2

Herr Diplom A 86 kg Final Maga Osmanov, Haninge BK – Rebin Sadik, Angered BC 3-0

Herr Diplom B 50 kg Final Antonio Banovna, Höllvikens BK – Yusef Samadi, Örebro BK 2-1

Herr Diplom A 57 kg Final Ruben Gard, Hammarby IF – Jamie Bronks, IF Linnéa 0-3

Herr Diplom B 52 kg Final Enes Öberg, Djurgårdens IF – Alex Mattsson Dennemo, Eskilstuna BK 0-3

Herr Diplom A 63 kg Final Viktor Heiche, BK Avance - Abdi Subayr, AIK Boxning 3-0

Herr Diplom B 54 kg Final Oliver Hägg, Redbergslids BK – Haidra Khairy, Angered BC 0-3

Herr Diplom A 66 kg Final Elton Abebe, Majorna BK – Jesper Bergström, BK Rapid 2-1

Herr Diplom B 57 kg Final William Jung, Hisingens BK – Ivan Ringståhl, Majorna BK 3-0

Herr Diplom A 75 kg Final Divine Ejesum, Angered BC – Ali Rasouli, BK Rågsved 3-0

Herr Diplom B 60 kg Final Maximillian Mesquita, AIK Boxning – Noel Lindström, Värnamo BK 1-2

Herr Diplom B 66 kg Final Oliwer Aras, Vänersborgs BS – Nermin Krasnici, Team Hallstahammar BK 0-3

Herr Diplom B 70 kg Final Teo Hallström, BK Dacke – Malte Broman, BS Tor Kumla 2-1

Herr Diplom A 60 kg Final Hugo Philipsson, IK Ymer - Kristian Samo, NBK Akilles 0-3

Med det så avslutar vi årets Diplom-SM! Vi tackar Morgongåva BK, alla domare, boxare och tränare för ett fint arrangemang och bra mästerskap!

Mvh SBF

Skribent: Patrik Bengtsson
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Boxningsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link

Se all info

Vi samarbetar med:

http://sok.se/topp-och-talang/topp-och-talangstod.html

www.eubcboxing.org

https://www.aiba.org/

https://www.rf.se/vaccinera

Banner för fler i rörelse