Hoppa till sidans innehåll

Medaljörer i årets Diplom-SM 2021

24 OKT 2021 16:10
Diplom-SM 2021 är precis avslutat. 155 boxare i 40 klasser har boxats i två intensiva dagar. Här hittar ni medaljörerna i respektive klass i mästerskapet.
  • Skapad: 24 OKT 2021 16:10

Medaljörer i Diplom-SM 2021:

Dam Diplom C 38 kg

Guld: Estelle Håkansson, Halmstad BC
Silver: Thea Gebauer, Punch Out BC

Dam Diplom C 52 kg

Guld: Ronja Fatah, Örebro BK
Silver: Ela Aslan, Team Hallstahammar BK

Dam Diplom B 40 kg

Guld: Athina Lundberg Sörnskog, AIK Boxning
Silver: Leona Kahrimani, Halmstad Boxing Club
Brons: Lisa Dverstorp, Knivsta IK

Dam Diplom A 44 kg

Guld: Vilde Bagi, BK Rapid
Silver: Zohra Stanikzai, Team Hallstahammar BK
Brons: Zina Khan, Örebro BK
Brons: Mona Taki, Örebro BK

Dam Diplom A 52 kg

Guld: Lilli Årman, Upsala IF Boxning
Silver: Paradisia Smesem, Hisingens BK
Brons: Aleksandra Larsson, Bogesunds BK

Dam Diplom A 54 kg

Guld: Isabelle Josefsson, AIK Boxning
Silver: Arina Vakili, Bulldog Training Center

Dam Diplom A 57 kg

Guld: Medina Zaman, Haninge BK
Silver: Majken Sjölander, Djurgårdens IF
Brons: Kyra Reinius, Helsingborgs BK

Dam Diplom A 60 kg

Guld: Linnea Lundell, Örebro BK
Silver: Sherie Hallmen, Örebro BK
Brons: Olivia Özel, BK Rapid

Dam Diplom A 66 kg

Guld: Lilly Jansson, Majorna BK
Silver: Rebecca Rapp, BK Ängeln

Dam Diplom A 70 kg

Guld: Emely Lindquist, Majorna BK
Silver: Livia Björketidt, Gripen BK
Brons: Amar Atie, Örebro BK
Brons: Rebecka Persson, Redbergslids BK 

Herr Diplom C 34 kg

Guld: Neo Gustavsson, Kalmar BK
Silver: August Lindholm, Majorna BK
Brons: Maksymilian Loniewski, Knivsta IK

Herr Diplom C 36 kg

Guld: Oskar Liljeberg, Örebro BK
Silver: Alan Abdulrahman, Upsala IF Boxning
Brons: Kevin Hedman, Morgongåva BK

Herr Diplom C 40 kg

Guld: Filip Af Uhr, Morgongåva BK
Silver: Kutkan Barlak, Haninge BK
Brons: Adam El Ajub, Bulldog Training Center
Brons: Christian Talgur, BK Rapid

Herr Diplom C 44 kg

Guld: Suleman Tabujev, Morgongåva BK
Silver: Fadel Atie, Örebro BK
Brons: Roman Grishanov, Örebro BK
Brons: Sebastian Yousef, NBK Akilles

Herr Diplom B 34 kg

Guld: Darin Veysi, Haninge BK
Silver: Ramadan Gadziev, BK Rapid
Brons: Emanuel Thanasoulelis, Örebro BK

Herr Diplom B 36 kg

Guld: Adam Rhaffouli, Haninge BK
Silver: Elliott Håkansson, Halmstad Boxing Club

Herr Diplom B 38 kg

Guld: Jonathan Josefsson, AIK Boxning
Silver: Yasin Alko, Majorna BK
Brons: Elvin Vincent, Bulldog Training Center
Brons: Devin Davila Garcia, Majorna BK

Herr Diplom B 40 kg

Guld: Jonathan Rokka, IK Ymer
Silver: Aram Ibrahim, Örebro BK

Herr Diplom B 42 kg

Guld: Wilmer Ekholm Olsson, Örebro BK
Silver: Adam Wehbi, BK Rapid

Herr Diplom B 44 kg

Guld: Ahmad Rashid, BK Rågsved
Silver: Paizutdin Irazikhanov, Haninge BK
Brons: Erik Pukshlis, Örebro BK
Brons: Jacob Andersson, Värnamo BK

Herr Diplom B 48 kg

Guld: Mir Wais, Majorna BK
Silver: Leo Sabani, BK Kelly
Brons: Halil Aslan, Team Hallstahammar BK
Brons: Oscar Härstedt Höllvikens BK

Herr Diplom B 50 kg

Guld: Antonio Banovna, Höllvikens BK
Silver: Yusef Samadi, Örebro BK
Brons: Luca Isvic, Upsala IF Boxning
Brons: Abbas Heidari, Morgongåva BK

Herr Diplom B 52 kg

Guld: Alex Mattsson Dennemo, Eskilstuna BK
Silver: Enes Öberg, Djurgårdens IF
Brons: David Vestling, NBK Akilles
Brons: Tyrehll Nyambok, Hammarby IF Boxning

Herr Diplom B 54 kg

Guld: Haidra Khairy, Angered BC
Silver: Oliver Hägg, Redbergslids BK
Brons: Jakob Taki, Örebro BK

Herr Diplom B 57 kg

Guld: William Jung, Hisingens BK
Silver: Ivan Ringståhl, Majorna BK

Herr Diplom B 60 kg

Guld: Noel Lindström, Värnamo BK
Silver: Maximillian Mesquita, AIK Boxning
Brons: Valter Jonung, BK Rapid

Herr Diplom B 66 kg

Guld: Nermin Krasnici, Team Hallstahammar BK
Silver: Oliwer Aras, Vänersborgs BS
Brons: Lalo Dilan, Bulldog Training Center

Herr Diplom B 70 kg

Guld: Teo Hallström, BK Dacke
Silver: Malte Broman, BS Tor
Brons: Moses Bazzi, Djurgårdens IF

Herr Diplom A 42 kg

Guld: Gino Dobreva, Föreningen Redline
Silver: Jack Åkesson, BK Revansch

Herr Diplom A 44 kg

Guld: Malte Björk, BK Kelly
Silver: Alex Holmqvist, BK Revansch
Brons: Aram Al-Zuhairi, Örebro BK

Herr Diplom A 48 kg

Guld: Said Mamergov, Haninge BK
Silver: Amir Hasanahunov, Kalmar BK
Brons: Erik Torege, Örebro BK
Brons: Benjamin Rahimi, Örebro BK

Herr Diplom A 50 kg

Guld: Angelo Adamos, AIK Boxning
Silver: Alexander Järetoft, IF Linnéa
Brons: Frank Åman, Majorna BK
Brons: Roni Özturk, Morgongåva BK

Herr Diplom A 52 kg

Guld: Belal Jeberah, Hammarby IF
Silver: Tage Arbin, Kalmar BK

Herr Diplom A 54 kg

Guld: Viktor Kjellerhag, Morgongåva BK
Silver: Emil Ödman, Redbergslids BK

Herr Diplom A 57 kg

Guld: Jamie Bronks, IF Linnéa
Silver: Ruben Gard, Hammarby IF
Brons: Oscar Ledam, Redbergslids BK
Brons: Antony Akl, Halmstads Boxningssällskap

Herr Diplom A 60 kg

Guld: Kristian Samo, NBK AKilles
Silver: Hugo Philipsson, IK Ymer
Brons: Omar Al Hassan, Majorna BK
Brons: Eddie Sabani, BK Kelly

Herr Diplom A 63 kg

Guld: Viktor Heiche, BK Avance
Silver: Abdi Subayr, AIK Boxning
Brons: Albin Elfqvist, BK Kelly
Brons: Ludde Emard, Höllvikens BK

Herr Diplom A 66 kg

Guld: Elton Abebe, Majorna BK
Silver: Jesper Bergström, BK Rapid
Brons: Anas Jiber, Haninge BK
Brons: Carl Blom, AIK Boxning

Herr Diplom A 75 kg

Guld: Divine Ejesum, Angered BC
Silver: Ali Rasouli, BK Rågsved
Brons: Kutay Barlak, Haninge BK
Brons: Rewar Rasul Hammarby IF

Herr Diplom A 86 kg

Guld: Maga Osmanov, Haninge BK
Silver: Rebin Sadik, Angered BC
Brons: Teo Torstensson, Punch Out BC
Brons: Michell Aras, Vänersborgs BS

Övriga priser:
Bästa Boxare Flickor C-klass: Estelle Håkansson, Halmstad BC
Bästa Boxare Pojkar C-klass: Filip Af Uhr, Morgongåva BK
Bästa Boxare Flickor B-klass: Athina Lundberg Sörnskog, AIK Boxning
Bästa Boxare Pojkar B-klass: Mir Wais, Majorna BK
Bästa Boxare Flickor A-klass: Medina Zaman, Haninge BK
Bästa Boxare Pojkar A-klass: Jamie Bronks, IF Linnéa

Bästa klubb: Haninge BK

Stort Grattis till medaljörerna och pristagarna och stort tack till alla tävlande!

Mvh SBF

Skribent: Patrik Bengtsson
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Boxningsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link

Se all info

Vi samarbetar med:

http://sok.se/topp-och-talang/topp-och-talangstod.html

www.eubcboxing.org

https://www.aiba.org/

https://www.rf.se/vaccinera

Banner för fler i rörelse