Hoppa till sidans innehåll

Medaljörer i Ungdoms- och juniorklasserna i SM 2021

11 DEC 2021 22:55
Dagens sista pass innehöll finalpasset för Ungdoms- och juniorklasserna. Här hittar ni alla medaljörer i ungdom och junior i SM 2021
  • Skapad: 11 DEC 2021 22:55

15 matcher stod på programmet. Tyvärr avgjordes två matcher på WO men vi fick se mycket fin och lovande boxning under finalerna, i en härlig inramning i arenan.

Här nedanför hittar ni samtliga medaljörer i Ungdom- och Juniorklasserna

Ungdomsklasserna:

Damer Ungdom 54 kg

Guld: Clara Andersson, BK Revansch
Silver: Isabelle Dahlquist, Höllvikens BK

Damer Ungdom 60 kg

Guld:  Elda Mustafa, IK Ymer
Silver: Maja Swica, Ystads SK

Herrar Ungdom 50 kg 

Guld: Joshua Muyinda, Morgongåva BK
Silver: Amir Hasanahunov, Kalmar BK

Herrar Ungdom 57 kg 

Guld: Hugo Härstedt, Höllvikens BK
Silver: Adam Tegström Dahmani, Umeå BK
Brons: Angelo Gidado, Morgongåva BK
Brons: Ivan Skillfeldt, Värnamo BK

Herrar Ungdom 60 kg 

Guld: Nick Zulawinski, Höllvikens BK
Silver: Hussain Mohammadi, I19 IF
Brons: Lucas Ankarberg Berggren, Majorna BK

Herrar Ungdom 63 kg 

Guld: Elliot Ekhamre, Eskilstuna BK
Silver: Vihtori Lindström, Umeå BK
Brons: Edin Fetah, BK Ringen
Brons: Leon Nilsson Garcia, Majorna BK

Herrar Ungdom 66 kg 

Guld: David Julian, Redbergslids BK
Silver: Neo Tered, BK Köping
Brons: Mohammed Abdulla, Majorna BK

Herrar Ungdom 70 kg 

Guld: Omer Erovic, IK Ymer
Silver: Norbert Druga, Eskilstuna BK
Brons: Yosef Ali, Nyköpings BS
Brons: Mody Nangemo, Redbergslids BK

Herrar Ungdom 75 kg 

Guld: Axel Härstedt, Höllvikens BK
Silver: Melvin Dahlin, BK Ringen 

Herrar Ungdom 80 kg 

Guld: Ammar Smesem, Hisingens BK
Silver: Khoder Babayigit, Angered BC

 

Juniorklasserna:

Herrar Junior A 57 kg 

Guld: Kevin Bohm, Morgongåva BK
Silver: Hafizullah Amiri, Malmö BK
Brons: Alexander Ström, Redbergslids BK

Herrar Junior A 60 kg 

Guld: Marco Alärd, Skoftebyns AIS
Silver: Hadi Hadrous, Malmö BK
Brons: Melvin Zakholi, Örebro BK

Herrar Junior A 63,5 kg 

Guld: Alexander Fredriksson, Morgongåva BK
Silver: Jonas Hossein Elghoul, Malmö BK
Brons: Zia Samadi, Hammarby IF Boxning

Herrar Junior A 71 kg 

Guld: Emanuel Ryttersson, Team Hallstahammar BK
Silver: Zinoviy Dragan, Majorna BK
Brons: Noel Gabor, Ystads SK
Brons: Jonathan Jonsson, Eskilstuna BK

Herrar Junior A 75 kg 

Guld: Sebastian Johansson, Djurgårdens IF
Silver: Albert Skillfeldt, Värnamo BK

Individuella priser till bästa boxare i respektive klass: 

Bästa Ungdom Dam: Elda Mustafa, IK Ymer Boxning

Bästa Ungdom Herr: Hugo Härstedt, Höllvikens BK

Bästa Junior Herr: Emanuel Ryttersson, Team Hallstahammar BK


Stort Grattis till alla medaljörer i SM!

Mvh SBF

Skribent: Patrik Bengtsson
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Boxningsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link

Se all info

Vi samarbetar med:

http://sok.se/topp-och-talang/topp-och-talangstod.html

www.eubcboxing.org

https://www.aiba.org/

https://www.rf.se/vaccinera

Banner för fler i rörelse