Hoppa till sidans innehåll

Medaljörer och pristagare i Diplom-SM 2020

20 JAN 2020 13:18
Här hittar ni medaljörer och mottagare av priser under Diplom-SM 2020
  • Skapad: 20 JAN 2020 13:18

Medaljörerna redovisas klassvis och de individuella pristagarna längst ned i artikeln. 

Totalt delades det ut medaljer i 46 klasser i Diplom-SM i helgen.

Damer

Klass C 46 kg
Guld: Tuva Plantin Pontén, Katrineholm BK
Silver: Paradisia Smesem, Hisingens BK

Klass B 34 kg
Guld: Julia Karlsson Viden, Vaggeryds BK
Silver:Siri Magnusson, Vaggeryds BK

Klass B 42 kg
Guld: Nellie Nilsson, AIK Boxningsförening
Silver: Marija Pesic, Vaggeryds BK

Klass B 44 kg
Guld: Medina Zaman, Haninge BK
Silver: Engla Plantin Pontén, Katrineholms BK
Brons: Linnéa Saxvold, Katrineholms BK

Klass B 52 kg
Guld: Kyra Reinius, Helsingborgs BK
Silver: Angelika Khachaturyan, Eskilstuna BK

Klass B 57 kg
Guld: Thea Dahlman, BK Trim
Silver: Livia Björketidt, Gripen BK

Klass B 66 kg
Guld: Rebecca Rapp, BK Ängeln
Silver: Loonah Jokome Bergenstråhle, Antares BK

Klass A 46 kg
Guld: Lea Hökerud, Halmstads AIS
Silver: Kiara Bodnar, Antares BK

Klass A 48 kg
Guld: Isabelle Dahlquist, Höllvikens BK
Silver: Martina Palm, IF Linnea

Klass A 54 kg
Guld: Elda Mustafa, IK Ymer
Silver: Agnes Melin, Härnösands BK
Brons: Clara Andersson, BK Revansch

Klass A 66 kg
Guld: Maja Swica, Ystads SK
Silver: Caisa Norlander, Ystads SK

Herrar 

Klass C 30 kg 
Guld: Gesbin Ali, Angered BC
Silver: Hakim Dzhalilov, Haninge BK
Brons: Alvin Qorraj, Halmstad Boxing Club

Klass C 32 kg 
Guld: Filip Af Uhr, Morgongåva BK
Silver: Kutkan Barlak, Haninge BK
Brons: Adam Wehbi, BK Rapid
Brons: Elliott Håkansson, Halmstad Boxing Club

Klass C 34 kg 
Guld: Theo Liljeberg, Trelleborg Boxing Academy
Silver: Suleman Tabujev, Morgongåva BK

Klass C 36 kg 
Guld: Micke Musaev, Haninge BK
Silver: Oscar Härstedt, Höllvikens BK
Brons: Roman Grishanov, Örebro BK
Brons: Jonathan Rokka, IK Ymer

Klass C 38 kg
Guld: Leo Sabani, BK Kelly
Silver: Yusef Samadi, Örebro BK

Klass C 40 kg 
Guld: Erik Pukhslis, Örebro BK
Silver: Fabian Lubian, TIFA BC
Brons: Noel Sundblad, NBK Akilles

Klass B 32 kg
Guld: Yasin Alko, BK Fighter
Silver: Daniil Shynul, Hammarby IF Boxning

Klass B 36 kg
Guld: Abubaker Aria, Örebro BK
Silver: Tyson Rustemi, BK30 Motala
Brons: Jack Åkesson, BK Revansch
Brons: Victor Karlsson, KK All Round

Klass B 38 kg 
Guld: Gino Dobreva, Föreningen Redline
Silver: Edvin Amlöv, Redbergslids BK
Brons:Carlos Istifo, Angered BC
Brons:Mir Wais, Majornas BK

Klass B 40 kg
Guld: Fiordi Lika, NBK Akilles
Silver: Mohammed Simmou, Angered BC
Brons: Wilhelm Lann Hagberg, Redbergslids BK
Brons: Nils Johansson, Höllvikens BK

Klass B 42 kg
Guld: Angelo Adamos, AIK Boxning 
Silver: Alvin Shefkiu, Katrineholms BK
Brons: Jakob Taki, Örebro BK
Brons: Felix Hermansson, KK All Round

Klass B 44 kg
Guld: Eddie Sabani, BK Kelly
Silver: William Ljung, Hisingens BK
Brons: Henning Backlund, Bålsta BK

Klass B 46 kg
Guld: Marcello Karlsson, Hisingens BK
Silver: David Branmefors, Bålsta BK
Brons: Olle Skoog, Värnamo BK
Brons: Adonis Tiritidis, Antares BK

Klass B 48 kg
Guld: Kristian Samo, NBK Akilles
Silver: Adrian Skrijolj, IK Ymer
Brons: Yaseen Alasadi, NBK Akilles
Brons: Hampus Ehrlin, Vaggeryds BK

Klass B 50 kg 
Guld: Maximillian Nygård, IF Linnea
Silver: Noel Lindström, Värnamo BK
Brons: Anid Dautovic, Angered BC
Brons: Fabian Isaksson, BK Rapid

Klass B 52 kg
Guld: Kutay Barlak, Haninge BK
Silver: Love Karlsson, Redbergslids BK

Klass B 54 kg
Guld: Nermin Krasnici, Hallstahammar KF
Silver: Albin Elfqvist, BK Kelly

Klass B 57 kg
Guld: Walter Steen, Hisingens BK
Silver: Tim Eriksson, TIFA BC

Klass B 60 kg
Guld: Maga Osmanov, Haninge BK
Silver: Luca Stolfi, Majornas BK
Brons: Anthony Akl, Halmstad BS
Brons: Florjan Fishti, Botkyrka BK

Klass B 75 kg
Guld : Rafael Mironidis, Botkyrka BK
Silver: William Fransson, BK30 Motala

Klass A 36 kg
Guld: Malte Björk, BK Kelly
Silver: Edwin Åberg, Bålsta BK

Klass A 40 kg
Guld: Viggo Pettersson, Hallstahammar KF
Silver: Said Mamergov, Haninge BK
Brons: Yosef Bayaa, KK Allround
Brons: Keziah Sseremba, Eskilstuna BK

Klass A 44 kg
Guld: Joshua Muyinda, Redbergslids BK
Silver: Ivan Skillfeldt, Värnamo BK
Brons: Mihreteab Haile, Nässjö BK
Brons: Mansor Mamergov, Haninge BK 

Klass A 46 kg
Guld: Hugo Härstedt, Höllvikens BK
Silver: Edin Fetah, BK Ringen
Brons: Alex Tryggstad, BK30 Motala
Brons:Harun Osman, Angered BC

Klass A 48 kg 
Guld: Ashab Tabujev, Morgongåva BK
Silver: Simon Khajeh, Skoftebyns AIS
Brons: Kevin Sandstedt, BK Ringen
Brons: Anton Stolfi, Majornas BK

Klass A 50 kg 
Guld: Johannes Chabo, KK Allround
Silver: Sardor Sharifov, Tensta BK
Brons: Maximillian Lennartz, Frölunda BK
Brons: Muhammad Mirjalolov, Botkyrka BK

Klass A 52 kg 
Guld: Adam Tegström, Umeå BK
Blå: Eliah Bååth, Örebro BK
Brons: Bil al Tak, KK All Round
Brons: Viktor Heiche, BK Avance

Klass A 54 kg 
Guld: Neo Tered, BK Köping
Silver: Lucas Ankarberg Berggren, Redbergslids BK
Brons: Kevin Selimovski, Örebro BK
Brons: Leon Nilsson Garcia, Majornas BK

Klass A 57 kg 
Guld: Vihtori Lindström, Umeå BK
Silver: Shams Roshan, Trelleborg Boxing Academy
Brons: Emil Börjesson, BK30 Motala
Brons: Noradiin Dhoore, Hisingens BK

Klass A 60 kg
Guld: Axel Härstedt, Höllvikens BK
Silver: Elliot Ekhamre, Eskilstuna BK
Brons: Axel Lodén, BS Tor Kumla
Brons: Ali Ahmed, BK Rapid

Klass A 63 kg
Guld: Nick Zulawinski, Höllvikens BK
Silver: Adam Mohsen, Antares BK
Brons: Max Hyttinen, IK Ymer
Brons: Omer Erovic, IK Ymer

Klass A 66 kg 
Guld: Luka Kordic, IK Ymer
Silver: Joshua Mutto, Angered BC
Brons: Hampus Arvidsson, KK All Round
Brons: Khoder Babayigit, Angered BC

Klass A 70 kg
Guld: Ammar Smesem, Hisingens BK
Silver: Gabriel Yousef, NBK Akilles

Klass A 75 kg 
Guld: Khaled Fakhro, Höllvikens BK
Silver: Leon Nilsson, BK Revansch
Brons: Louis Boguslawski, Angered BC
Brons: Michell Aras, BK Fighter

Klass A 86 kg
Guld: Elvin Belizaka, Hammarby IF Boxning
Silver: Adnan Ezeddine, BK Ringen
Brons: Mateo Pavic, Frölunda BK

Individuella priser till deltagarna

Punchpralinernas pris
Bästa Boxare Herr: Vihtori Lindström, Umeå BK
Bästa Boxare Dam: Thea Dahlman, BK Trim

Västergötlands Boxningsförbunds pris
Bästa Boxare Dam: Kyra Reinius, Helsingborgs BK
Bästa Boxare Herr: Malte Björk, BK Kelly

Svenska Boxningsförbundets pris 
Bästa Boxare Dam C-klass: Tuva Plantin Pontén, Katrineholms BK
Bästa Boxare Dam B-klass: Medina Zaman, Haninge BK
Bästa Boxare Dam A-klass: Isabelle Dahlquist, Höllvikens BK

Bästa Boxare Herr C-klass: Theo Liljeberg, Trelleborg Boxing Academy
Bästa Boxare Herr B-klass: Maga Osmanov, Haninge BK
Bästa Boxare Herr A-klass: Joshua Muyinda, Redbergslids BK

Bästa Klubb Diplom-SM 2020: Höllvikens BK

Arrangörens pris
Bästa damboxare: Elda Mustafa, IK Ymer
Bästa herrboxare C-klass: Filip Af Uhr, Morgongåva BK
Bästa herrboxare B-klass: Gino Dobreva, Föreningen Redline
Bästa herrboxare A-klass: Johannes Chabo, KK Allround

Stort Grattis till alla medaljörer och stort tack till alla deltagare för en helg med mycket bra boxning! 

Skribent: Patrik Bengtsson
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Boxningsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link

Se all info

Vi samarbetar med:

http://sok.se/topp-och-talang/topp-och-talangstod.html

www.eubcboxing.org

https://www.aiba.org/

https://www.rf.se/vaccinera

Banner för fler i rörelse