Hoppa till sidans innehåll

Resultat från andra dagen på SM 2020 - semifinaler

31 OKT 2020 15:37
Här hittar ni resultaten från semifinalerna under andra dagen av Senior-SM i Gävle
  • Uppdaterad: 31 OKT 2020 15:37

Andra dagen på Senior- SM och det är dags för semifinaler. Totalt 17 matcher ska boxas idag innan samtliga finalister är utsedda.

Matchstart klockan 14.00 i Gavlehovshallen, Gavlehovsvägen 19 i Gävle

Match 1: Damer 64 kg 1/2 Röd Jenny Lundberg, Narva BK – Blå Ellen Karlsson, Hammarby IF Boxning

Resultat: Jenny Lundberg, Narva BK vinnare med 5:0

Match 18: Herrar 56 kg 1/2 Röd Alvin Warukaga, BK30 Motala – Blå Erduan Berisha KFUM Linköping

Resultat: Erduan Berisha, KFUM Linköping vinnare på RSC 3

Match 19: Herrar 56 kg 1/2 Röd Omid Abasi, BK30 Motala – Blå Hafiz Merzai, Kristianstads BK

Resultat: Hafiz Merzai, Kristianstads BK vinnare på DSQ

Match 20: Herrar 60 kg 1/2 Röd Nebil Ibrahim, Upsala IF Boxning – Blå Arsalan Dastparvar, Hammarby IF Boxning

Resultat: Nebil Ibrahim, Upsala IF Boxning vinnare med 4:1

Match 21: Herrar 60 kg 1/2 Röd Yousofi Rohullah, Djurgårdens IF Boxning – Blå Seyd Hassan Hosseini, Örebro BK

Resultat: Yousofi Rohullah, Djurgårdens IF Boxning vinnare med 5:0

Match 22: Herrar 64 kg 1/2 Röd Ibrahim Bakhtiari, Hammarby IF Boxning – Blå Milad Mazdak, BK Ringen

Resultat: Milad Mazdak, BK Ringen vinnare med 3:2

Match 23: Herrar 64 kg 1/2 Röd Hilal Saleh, Angered BC – Blå Modestas Zmuidina, AIK Boxningsförening

Resultat: Modestas Zmuidina, AIK Boxningsförening 5:0

Match 24: Herrar 69 kg 1/2 Röd Yousef Adou, Redbergslids BK – Blå Peter Ahlberg, Skoftebyns AIS

Resultat: Yousef Adou, Redbergslids BK vinnare med 3:2

Match 25: Herrar 69 kg 1/2 Röd Ferdous Sahar, Stockholms AIF – Blå Anton Hellström, BK Falken

Resultat: Anton Hellström, BK Falken vinnare med 5:0

Match 26: Herrar 75 kg 1/2 Röd Markus Lövberg, KFUM Fight Zone – Blå Correa Robinsson, IK Ymer

Resultat: Markus Lövberg, KFUM Fight Zone vinnare med 3:2

Match 27: Herrar 75 kg 1/2 Röd Majd Alsafadi, Hammarby IF Boxning – Blå Adam Belalia, Djurgårdens IF Boxning
 
Resultat: Adam Belalia, Djurgårdens IF Boxning vinnare med 4:1


Match 28: Herrar 81 kg 1/2 Röd Johannes Bjur, Lunds Boxningssällskap – Blå Alexandar Djurdjulov, Föreningen Redline

Resultat: Alexandar Djurdjulov, Föreningen Redline vinnare med 5:0

Match 29: Herrar 81 kg 1/2 Röd Max Englund, IFK Umeå Boxning – Blå Erik Mendoza, Djurgårdens IF Boxning:

Resultat: Erik Mendoza, Djurgårdens IF Boxning vinnare med 5:0

Match 30: Herrar 91 kg 1/2 Röd Abdesslam Chabi, Lunds Boxningssällskap – Blå Genti Morina KFUM Fight Zone

Resultat: Abdesslam Chabi, Lunds BS vinnare med 3:2

Match 31: Herrar 91 kg 1/2 Röd Alexander Bwambale, Djurgårdens IF Boxning – Blå Viktor Olsson, BK Falken

Resultat: Alexander Bwambale, Djurgårdens IF Boxning vinnare med 4:1

Match 32: Herrar 91+ kg 1/2 Röd Jesper Pernand Ekström, Öbacka BK – Blå Nermin Hajdarpasic, Eskilstuna BK

Resultat: Nermin Hajdarpasic, Eskilstuna BK vinnare på KO Rond 1

Match 33: Herrar 91+ kg 1/2 Röd Agit Bilge – Blå Kevin Järlinge, BK Kelly

Resultat: Kevin Järlinge, BK Kelly vinnare med 4:0

Skribent: Patrik Bengtsson
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Boxningsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link

Se all info

Vi samarbetar med:

http://sok.se/topp-och-talang/topp-och-talangstod.html

www.eubcboxing.org

https://www.aiba.org/

https://www.rf.se/vaccinera

Banner för fler i rörelse