Hoppa till sidans innehåll

Resultat från finalpasset i Diplom-SM 2020

19 JAN 2020 17:01
Här hittar ni resultaten från Diplom-SMs finalpass, söndag 19 januari 2020 där mästare i 46 olika klasser koras
  • Uppdaterad: 19 JAN 2020 17:01

Resultaten presenteras ringvis.

Ring A

M-DA 57 kg 1/2 Röd Emil Börjesson BK30 Motala – Blå Vihtori Lindström Umeå BK, 0-3
M-DA 57 kg 1/2 Röd Shams Roshan Trelleborg Boxing Academy BC Röd – Blå Noradiin Dhoore Hisingens BK, 2-1 
M-DA 60 kg 1/2 Röd Elliot Ekhamre Eskilstuna BK – Blå Axel Loden BS Tor, 3-0    
M-DA 60 kg 1/2  Röd Axel Härstedt Höllvikens BK – Blå Ali Ahmed BK Rapid, 3-0   
W-DB 34 kg 1/1 Röd Siri Magnusson Vaggeryds BK -  Blå Julia Karlsson Vidén Vaggeryds BK, 0-3
W-DC 46 kg 1/1 Röd Tuva Plantin Ponten Katrineholms BK – Blå Paradisia Smesem Hisingens BK, 3-0    
W-DB 42 kg 1/1 Röd Marija Pesic Vaggeryds BK – Blå Nellie Nilsson AIK Boxningsförening, 3-0
W-DA 46 kg 1/1Röd Lea Hökerud Halmstads AIS – Blå Kiara Bodnar Antares BK, Röd Uppgivet 
W-DA 48 kg 1/1 Röd Martina Palm IF Linnea – Blå Isabelle Dahlquist Höllvikens BK, 0-3
W-DA 66 kg 1/1 Röd Caisa Norlander Ystads SK - Blå Maja Swica Ystads SK, 1-2
M-DC 38 kg 1/1 Röd Yusef Samadi Örebro BK -  Blå Leo Sabani BK Kelly, 0-3
M-DA 36 kg 1/1 Röd Malte Björk BK Kelly – Blå Edwin Åberg Bålsta BK, 2-1   
M-DA 57 kg 1/1 Röd Vihtori Lindström Umeå BK – Blå Shams Roshan Trelleborg Boxing Academy, 3-0    
M-DA 60 kg 1/1 Röd Elliot Ekhamre Eskilstuna BK -  Blå Axel Härstedt Höllvikens BK, 0-3
M-DA 63 kg 1/1 Röd Adam Mohsen Antares BK – Blå Nick Zulawinski Höllvikens BK, 0-3
M-DA 66 kg 1/1 Röd Luka Kordic IK Ymer – Blå Joshua Mutto Angered BC, 3-0    
M-DA 70 kg 1/1 Röd Ammar Smesem Hisingens BK -  Blå Gabriel Yousef NBK Akilles, 3-0      
M-DA 75 kg 1/1 Röd Leon Nilsson BK Revansch      Blå Khaled Fakhro Höllvikens BK, 0-3  
M-DA 86 kg 1/1 Röd Elvin Belizaka, Hammarby IF Boxning – Blå Adnan Ezeddine, BK Ringen, 3-0

Ring B

M-DA 44 kg 1/2 Röd Mansor Mamergov, Haninge BK - Blå Ivan Skillfeldt, Värnamo BK, 0-3
M-DA 44 kg 1/2 Röd Joshua Muyinda, Redbergslids BK - Blå Mihreteab Haile, Nässjö BK, 3-0
M-DA 52 kg 1/2 Röd Viktor Heiche, BK Avance - Blå Eliah Bååth, Örebro BK, 1-2
M-DA 52 kg 1/2 Röd Bil al Tak, KK All Round - Blå Adam Tegström, Umeå BK, 0-3
W-DB 52 kg 1/1 Röd Angelika Khatchaturyan, Eskilstuna BK - Blå Kyra Reinius, Helsingborgs BK, 1-2
W-DB 57 kg 1/1 Röd Thea Dahlman, BK Trim - Blå Livia Björketidt, Gripen BK, 2-1
W-DB 66 kg 1/1 Röd Loonah Jokome Bergenstråhle, Antares BK - Blå Rebecca Rapp, BK Ängeln, 1-2
M-DB 32 kg 1/1 Röd Yasin Alko, BK Fighter - Blå Daniil Shynul, Hammarby IF Boxning, 3-0
M-DB 40 kg 1/1 Röd Mohammed Simmou, Angered BC - Blå Fiordi Lika, NBK Akilles, 0-3
M-DB 42 kg 1/1 Röd Angelo Adamos, AIK Boxningsförening - Alvin Shefkiu, Katrineholms BK, 3-0
M-DB 44 kg 1/1 Röd William Ljung, Hisingens BK - Blå Eddie Sabani, BK Kelly, 0-3
M-DB 46 kg 1/1 Röd David Bramnefors, Bålsta BK - Blå Marcelllo Karlsson, Hisingens BK, 0-3
M-DB 48 kg 1/1 Röd Adrian Skrijolj, IK Ymer - Blå Kristian Samo, NBK Akilles, 0-3
M-DB 50 kg 1/1 Röd Noel Lindström, Värnamo BK - Blå Maximillian Nygård, IF Linnéa, 0-3
M-DB 52 kg 1/1 Röd Love Karlsson, Redbergslids BK - Blå Kutay Barlak, Haninge BK, 0-3
M-DB 54 kg 1/1 Röd Nermin Krasnici, Hallstahammar KF - Blå Albin Elfqvist, BK Kelly, 3-0
M-DB 57 kg 1/1 Röd Tim Eriksson, TIFA BC - Blå Walter Steen, Hisingens BK, 0-3
M-DB 60 kg 1/1 Röd Luca Stolfi, Majornas BK - Blå, Maga Osmanov, Haninge BK, 0-3
M-DB 75 kg 1/1 Röd Rafael Mironidis, Botkyrka BK - Blå William Fransson, BK30 Motala, 3-0
M-DA 44 kg 1/1 Röd Ivan Skillfeldt, Värnamo BK - Blå, Joshua Muyinda, Redbergslids BK, 3-0
M-DA 52 kg 1/1 Röd Eliah Bååth, Örebro BK - Blå Adam Tegström, Umeå BK, 0-3
M-DA 54 kg 1/1 Röd Lucas Anderberg Berggren, Redbergslids BK - Blå Neo Tered, BK Köping, 0-3 

Ring C

W-DB 44 kg 1/1 Röd Engla Plantin Pontén, Katrineholms BK - Blå Medina Zaman, Haninge BK, 0-3
W-DA 54 kg 1/1 Röd Agnes Melin, Härnösands BK - Blå Elda Mustafa, IK Ymer, 0-3
M-DC 30 kg 1/1 Röd Hakim Dzhalilov, Haninge BK - Blå Gesbin Ali, Angered BC, 1-2
M-DC 32 kg 1/1 Röd Filip Af Uhr, Morgongåva BK - Blå Kutkan Barlak, Haninge BK, 2-1
M-DC 34 kg 1/1 Röd Theo Liljeberg, Trelleborg Boxing Academy - Blå Suleman Tabujev, Morgongåva BK, 3-0
M-DC 36 kg 1/1 Röd Micke Musaev, Haninge BK - Blå Oscar Härstedt, Höllvikens BK, 2-1
M-DC 40 kg 1/1 Röd Fabian Lubian, TIFA BC - Blå Erik Pukshlis, Örebro BK, 0-3
M-DB 36 kg 1/1 Röd Abubaker Aria, Örebro BK - Blå Tyson Rustemi, BK30 Motala, 3-0
M-DB 38 kg 1/1 Röd Edvin Amlöv, Redbergslids BK - Blå Gino Dobreva, Föreningen Redline, 0-3
M-DA 40 kg 1/1 Röd Said Mamergov, Haninge BK - Blå Viggo Pettersson, Hallstahammar KF, 0-3
M-DA 46 kg 1/1 Röd Hugo Härstedt, Höllvikens BK - Blå Edin Fetah, BK Ringen, 3-0
M-DA 48 kg 1/1 Röd Simon Khajeh, Skoftebyns AIS - Blå Ashad Tabujev, Morgongåva BK, 0-3
M-DA 50 kg 1/1 Röd Sardor Sharifov, Tensta BK - Blå Johannes Chabo, KK All Round, 0-3
 

Vi tackar alla boxare, ledare, föräldrar och framförallt arrangörsklubbarna KK All Round och TIFA BC för ett fantastiskt bra och fint Diplom-SM 2020!

Skribent: Patrik Bengtsson
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Boxningsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link

Se all info

Vi samarbetar med:

http://sok.se/topp-och-talang/topp-och-talangstod.html

www.eubcboxing.org

https://www.aiba.org/

https://www.rf.se/vaccinera

Banner för fler i rörelse