Hoppa till sidans innehåll

Resultat från första dagens boxning i Diplom-SM 2022

04 JUN 2022 15:08
Här hittar ni resultaten från Diplom-SM i Göteborg 4-5 juni 2022. Resultaten uppdateras löpande under turneringens gång.
  • Uppdaterad: 04 JUN 2022 15:08

Strax över 200 invägda boxare i 47 klasser. Diplom-SM 2022 är bland de största deltagarmässigt hittills. 

Under lördagen så är det åttondelsfinaler och kvartsfinaler i de flesta klasserna och på söndagen går semifinaler och finaler. 

Resultat från lördagens boxning:

RING A

1/4 Herr Diplom A 48 kg Jacob Andersson, Värnamo BK – Theo Svedberg, Punch Out BC 3-0 (35-29)

1/4 Herr Diplom A 48 kg Zano Ibrahim, Bulldog Training Center – Alvin Sigurdsen, Värnamo BK 2-1 (29-28)

1/4 Herr Diplom A 52 kg Edvin Maksumic, IK Ymer – Jinoh Widgren, Upsala IF, 1-2 (26-28)

1/4 Herr Diplom A 52 kg Mir Wais, Majorna BK – Lionel Silva, Hammarby IF Boxning, 3-0 (30-23)

1/4 Herr Diplom A 54 kg Amin El Hamad, Redbergslids BK – Angelo Adamos, AIK Boxningsförening, 0-3 (25-33)

1/4 Herr Diplom A 54 kg Tage Arbin, Kalmar BK – Anthony Akl, Halmstad BS, 1-2 (29-33)

1/8 Herr Diplom A 60 kg Eddie Sabani, BK Kelly – Mateo Persson, Halmstads AIS, 3-0 (33-31)

1/8 Herr Diplom A 60 kg Belal Jebarah, Hammarby IF Boxning – Yorgo Jarjous, Skövde BC, 3-0 (34-27)

1/8 Herr Diplom A 60 kg Gabriel Stafsen, Redbergslids BK – Faris Mohamed, IK Ymer, 1-2 (26-26)

1/8 Herr Diplom A 60 kg Knut Gunnerfeldt, IF Linnéa – Isac Kucan Lyberg, Malmö Boxing Center 0-3 (28-31)

1/8 Herr Diplom A 60 kg Lukas Dellsand, Knivsta IK – Leo Pintar Eklund, BK30 Motala 2-1 (28-28)

1/8 Herr Diplom A 60 kg Noah Athari Anaraki, Malmö BK – Kaspian Elfbris, BK Kelly, 3-0 (32-29)

1/8 Herr Diplom A 60 kg Adam Mohammed, IK Ymer – Theodor Englinde, Hisingens BK, 3-0 (27-24)

1/8 Herr Diplom A 60 kg Arvid Sederstedt, Knivsta IK – David Bokvist, Upsala IF Boxning, 0-3 (25-30)

1/8 Herr Diplom A 63 Kg Abdi Subayr, AIK Boxningsförening – Emil Hansson, Redbergslids BK, 3-0 (34-26)

1/8 Herr Diplom A 63 kg Hampus Ehrlin, Vaggeryds BK – Moha Med Rasol, IK Ymer, 0-3 (27-31)

1/8 Herr Diplom A 63 kg Senger Batofi, Angered BC – Karam Arjawi, Skövde BC, 0-3 (24-26)

1/8 Herr Diplom A 70 kg Elias Björk, Majorna BK – Haldo Båth, IF Linnéa, 1-2 (30-30)

1/8 Herr Diplom A 70 kg Fredrik Björn, Upsala IF Boxning – Carl Blom, AIK Boxningsförening, 3-0 (31-28)

1/8 Herr Diplom A 70 kg Ali Nawaz Changezi, Hammarby IF Boxning – Elton Abebe, Majorna BK, 2-1 (27-25)

1/8 Herr Diplom A 70 kg Fabian Wahlberg, Ystads SK – Maximillian Nygård, IF Linnéa, 0-3 (24-28)

1/4 Herr Diplom A 60 kg Eddie Sabani, BK Kelly – Belal Jebarah, Hammarby IF Boxning, 1-2 (27-28)

1/4 Herr Diplom A 60 kg  Faris Mohamed, IK Ymer – Isac Kucan Lyberg, Malmö Boxing Center, 0-3 (23-27)

1/4 Herr Diplom A 60 kg Lukas Dellsand, Knivsta IK– Noah Athari Anaraki, Malmö BK, 0-3 (28-31)

1/4 Herr Diplom A 60 kg Omar Al Hassan, Majorna BK – Ronaldo Banovna, Höllvikens BK, 3-0 (33-29)

1/4 Herr Diplom A 63 kg Adam Mohammed, IK Ymer – David Bokvist, Upsala IF Boxning, 0-3 (25-28)

1/4 Herr Diplom A 63 kg Abdi Subayr, AIK Boxningsförening – Moha Med Rasol, IK Ymer, 3-0 (36-28)

1/4 Herr Diplom A 63 kg Karam Arjawi, Skövde BC – Matteus Malbeck, AIK Boxningsförening, 0-3 (28-30)

1/4 Herr Diplom A 63 kg Liam Wingborn, IK Ymer – Axel Svensson, Knivsta IK, 2-1 (30-28)

1/4 Herr Diplom A 70 kg Haldo Båth, IF Linnéa Boxning – Adam El Habet, Punch Out BC, 1-2 (29-30)

1/4 Herr Diplom A 70 kg Fredrik Björn, Upsala IF Boxning – Malte Broman, BS Tor Kumla, 0-3 (31-34)

1/4 Herr Diplom A 70 kg Ali Nawaz Changezi, Hammarby IF Boxning – Maximillian Nygård, IF Linnéa Boxning, 0-3 (32-35)

RING B

1/4 Damer Diplom A 54 kg Isabelle Josefsson, AIK Boxningsförening – Olivia Zivkovic, Malmö BK, 3-0 (31-25)

1/4 Herr Diplom B 42 kg Yusuf Mirjalolov, Botkyrka BK – Devin Davila Garcia, Majorna BK, 3-0 (30-23)

1/8 Herr Diplom B 46 kg Agil Zeynalor, Hisingens BK – Halil Aslan, Team Hallstahammar Boxning, 1-2 (25-28)

1/8 Herr Diplom B 46 kg Wilmer Ekblom Olsson, BK Kelly – Kevin Hedman, Morgongåva BK, 3-0 (35-25)

1/8 Herr Diplom B 46 kg Micke Musaev, Haninge BK – Marcell Amoew, Kalmar BK , 3-0 (30-26)

1/8 Herr Diplom B 52 kg Antonio Banovna, Höllvikens BK – Samir Al Ayash, Morgongåva BK, 2-1 (31-30)

1/8 Herr Diplom B 52 kg Kevin Lindborg, Team Hallstahammar Boxning – Anel Tatarevic, Skövde BC, 3-0 (26-23)

1/8 Herr Diplom B 52 kg Vincent Brolén, Majorna BK – Theodor Gustafsson, BK30 Motala, 0-3 (25-29)

1/8 Herr Diplom B 52 kg Luca Isvic, Upsala IF Boxning – Jonas Fakhro, Angered BC, 2-1 (31-29)

1/8 Herr Diplom B 52 kg Armand Merovci, Höllvikens BK – Casper Lindahl, IK Ymer, 3-0 (30-25)

1/4 Herr Diplom B 57 kg Yusef Samadi, Örebro BK – Miran Yusuf Celik, Angered BC 3-0 (29-24)

1/4 Herr Diplom B 57 kg Taim Madwar, Ringside BK Halmstad – Gleb Solopchuk, Majorna BK 3-0 (31-26)

1/4 Herr Diplom B 57 kg Jakob Taki, Örebro BK – Ludwig Stafsen, Redbergslids BK, 0-3 (27-29)

1/4 Herr Diplom A 57 kg Alex Mattsson Dennemo, Eskilstuna BK – Liam Engstrand, Värnamo BK, 2-1 (30-30)

1/4 Herr Diplom A 57 kg Oscar Ledam, Redbergslids BK – Hussein Boumerhi, Nova BC 3-0 (30-26)

1/4 Herr Diplom A 57 kg Adam Ahlgren, BK Kelly – Leon Strandberg, Halmstad Boxing Club, 2-1 (31-28)

1/4 Herr Diplom A 57 kg Ivan RIngståhl, Majorna BK – Fabian Durhill, Frölunda BK, 0-3 (26-28)

1/8 Herr Diplom A 66 kg Rafael Senioch, Värnamo BK – Wilberforce Bezudde Jr, 1-2 (30-30)

1/8 Herr Diplom A 66 kg Troy Hansen, Ystads SK – Albin Elfqvist, BK Kelly, 0-3 (30-32)

1/8 Herr Diplom A 66 kg Noel Hadziosmanovic, AIK Boxningsförening – Amir Madaliev, IF Linnéa Boxning, 3-0 (32-29)

1/4 Herr Diplom B 46 kg Halil Aslan, Team Hallstahammar Boxning – Wilmer Ekblom Olsson, BK Kelly, 0-3 (26-32)

1/4 Herr Diplom B 46 kg Micke Musaev, Haninge BK – Isac Ahlberg, Djurgårdens IF Boxning, 3-0 (31-27)

1/4 Herr Diplom B 46 kg Daniel Ismailov, Hisingens BK – Aram Ibrahim, BK Kelly, 0-3 (25-30)

¼ Herr Diplom B 46 kg Elvin Vincent, Bulldog Training Center – Theodore Topal, BK30 Motala, 3-0 (33-26)

1/4 Herr Diplom B 52 kg Antonio Banovna, Höllvikens BK – Kevin Lindborg, Team Hallstahammar Boxning, 3-0 (30-27)

1/4 Herr Diplom B 52 kg Theodor Gustafsson, BK30 Motala – Luca Isvic, Upsala IF Boxning, 0-3 (24-33)

1/4 Herr Diplom B 52 kg Armand Merovci, Höllvikens BK – Leon Hansson, Team Hallstahammar Boxning, 0-3 (26-27)

1/4 Herr Diplom B 52 kg Rafael Doganson, Örebro BK – Ali Zaheer Changezi, Hammarby IF Boxning, 0-3 (30-33)

1/4 Herr Diplom A 66 kg Wilberforce Bezudde Jr., Djurgårdens IF Boxning – Albin Elfqvist, BK Kelly, 0-3 (26-33)

1/4 Herr Diplom A 66 kg Noel Hadziosmanovic, AIK Boxningsförening – Theo Dutra, Majorna BK, 3-0 (33-26)

1/4 Herr Diplom A 66 kg Ruben Gard, Hammarby IF Boxning – Isak Nilsson, Ystads SK, 3-0 (35-33)

1/4 Herr Diplom A 66 kg Noel Lindström, Värnamo BK – Nermin Krasnici, Team Hallstahammar Boxning, 0-3 uppgivet

Ni hittar matchlistorna via följande länk 

Länken till stream i respektive ring hittar ni här

Ring A 

Ring B 

Vi fortsätter uppdatera resultaten under dagen.

Skribent: Patrik Bengtsson
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Boxningsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link

Se all info

Vi samarbetar med:

http://sok.se/topp-och-talang/topp-och-talangstod.html

www.eubcboxing.org

https://www.aiba.org/

https://www.rf.se/vaccinera

TFFIR.jpeg