Hoppa till sidans innehåll

Resultat från lördagens boxningar i Diplom-SM 2021

23 OKT 2021 14:37
Nedan hittar ni resultaten från lördag 23 oktober på Diplom-SM 2021 i Heby. Resultaten uppdateras kontinuerligt under dagen
  • Uppdaterad: 23 OKT 2021 14:37

Diplom-SM 2021 har precis börjat. 155 invägda boxare i totalt 40 klasser borgar för många fina matcher.
Efter invigningstal av Marie Wedin från Heby kommun och Svenska Boxningsförbundets ordförande Per-Axel Sjöholm så har själva boxningarna inletts. Här hittar ni resultaten från lördagens boxning sammanställt, både Ring A och Ring B. 

Resultat Lördag Ring A och Ring B 13:00

Herr Diplom A 48 kg Kvartsfinal Benjamin Rahimi, Örebro BK – Nils Johansson, Höllvikens BK 2-1

Dam Diplom B 40 kg Semifinal Lisa Dverstorp, Knivsta IK – Athina Lundberg Sörnskog, AIK Boxning 0-3

Herr Diplom A 48 kg Semifinal Erik Torege, Örebro BK – Amir Hasanahunov, Kalmar BK 0-3

Herr Diplom C 34 kg Semifinal Neo Gustavsson, Kalmar BK – Maksymilian Loniewski, Knivsta IK 2-1

Dam Diplom A 44 kg Semifinal Zohra Stanikzai, Team Hallstahammar BK – Zina Khan, Örebro BK 3-0

Herr Diplom C 36 kg Semifinal Kevin Hedman, Morgongåva BK – Oskar Liljeberg, Örebro BK 1-2

Dam Diplom A 44 kg Semifinal Mona Taki, Örebro BK – Vilde Bagi, BK Rapid 1-2

Herr Diplom C 40 kg Semifinal Kutay Barlak, Haninge BK– Milo Hellgren, BK Rapid 2-1

Dam Diplom A 52 kg Semifinal Aleksandra Larsson, Bogesunds BK – Lilli Årman, Upsala IF Boxning 0-3

Herr Diplom C 40 kg Semifinal Christian Talgur, BK Rapid – Filip Af Uhr, Morgongåva BK 0-3

Dam Diplom A 57 kg Semifinal Kyra Reinius, Helsingborgs BK – Medina Zaman, Haninge BK 1-2

Herr Diplom C 44 kg Semifinal Roman Grishanov, Örebro BK – Suleman Tabujev, Morgongåva BK 0-3

Dam Diplom A 60 kg Semifinal Olivia Özel, BK Rapid – Linea Lundell, Örebro BK 0-3

Herr Diplom C 44 kg Semifinal Sebastian Yousef, NBK Akilles – Fadel Atie, Örebro BK 1-2

Dam Diplom A 70 kg Semifinal Livia Björketidt, Gripen BK – Amar Atie, Örebro BK 3-0

Herr Diplom B 34 kg Semifinal Ramadan Gadziev, BK Rapid – Emanuel Thanasoulelis, Örebro BK 3-0

Dam Diplom A 70 kg Semifinal Rebecka Persson, Redbergslids BK – Emely Lindquist, Majorna BK OW

Herr Diplom B 38 kg Semifinal Elvin Vincent, Bulldog Training Center – Yasin Alko, Majorna BK 1-2

Herr Diplom A 44 kg Semifinal Alex Holmqvist, BK Revansch – Aram Al-Zuhairi, Örebro BK 3-0

Herr Diplom B 38 kg Semifinal Jonathan Josefsson, AIK Boxning – Devin Davila Garcia, Majorna BK 3-0

Herr Diplom A 48 kg Semifinal Said Mamergov, Haninge BK – Benjamin Rahimi, Örebro BK  3-0

Herr Diplom B 44 kg Semifinal Erik Pukshlis, Örebro BK – Ahmad Rashid, BK Rågsved 0-3

Herr Diplom A 50 kg Semifinal Angelo Adamos, AIK Boxning – Frank Åman, Majorna BK  3-0

Herr Diplom B 44 kg Semifinal Paizutdin Irazikhanov, Haninge BK – Jacob Andersson, Värnamo BK 2-1

Herr Diplom A 50 kg Semifinal Alexander Järetoft, IF Linnéa – Roni Özturk, Morgongåva BK 2-1

Herr Diplom B 48 kg Kvartsfinal Micke Musaev, Haninge BK – Leo Sabani, BK Kelly 1-2

Herr Diplom A 57 kg Åttondelsfinal Agathon Månsson, Lunds BS – Ferhat Celik, Angered BC 0-3

Herr Diplom B 48 kg Kvartsfinal Mio Karnvik, Hisingens BK – Oscar Härstedt, Höllvikens BK 0-3

Herr Diplom A 57 kg Kvartsfinal Lukas Dellsand, Knivsta IK – Ruben Gard, Hammarby IF Boxning 0-3

Herr Diplom B 48 kg Kvartsfinal Wilton Perez Fjeld, Haninge BK – Mir Wais, Majorna BK 0-3

Herr Diplom A 57 kg Kvartsfinal Oscar Ledam, Redbergslids BK – Moha Med Rasol, IK Ymer 3-0

Herr Diplom B 50 kg Semifinal Abbas Heidari, Morgongåva BK – Antonio Banovna, Höllvikens BK 0-3

Herr Diplom A 63 kg Åttondelsfinal Abdi Subayr, AIK Boxning – Melker Holmberg, TIFA BC 2-1

Herr Diplom B 50 kg Semifinal Yusef Samadi, Örebro BK – Luca Isvic, Upsala IF Boxning 2-1

Herr Diplom A 57 kg Kvartsfinal Anthony Akl, Halmstad BS – Hasan Yurek, Örebro BK 3-0

Herr Diplom B 52 kg Kvartsfinal Alex Mattsson Dennemo, Eskilstuna BK – Gabriel Stafsen, Redbergslids BK 3-0

Herr Diplom A 63 kg Kvartsfinal Noel Hadziosmanovic, AIK Boxning – Ludde Emard, Höllvikens BK 0-3

Herr Diplom B 52 kg Semifinal David Vestling, NBK Akilles – Enes Öberg, Djurgårdens IF 0-3

Herr Diplom A 63 kg Kvartsfinal Albin Elfqvist, BK Kelly – Elias Björk, Majorna BK 3-0

Herr Diplom B 54 kg Semifinal Jakob Taki, Örebro BK – Haidra Khairy, Angered BC 0-3

Herr Diplom A 63 kg Kvartsfinal Viktor Heiche, BK Avance – Maximilliam Nygård, IF Linnéa 2-1

Herr Diplom B 60 kg Semifinal Noel Lindström, Värnamo BK – Valter Jonung, BK Rapid 3-0

Herr Diplom A 66 kg Kvartsfinal Jesper Bergström, BK Rapid – Djafar Al-Mohamedi, Angered BC 2-1

Herr Diplom B 66 kg Semifinal Lalo Dilan, Bulldog Training Center – Nermin Krasnici, Team Hallstahammar BK 0-3

Herr Diplom A 75 kg Kvartsfinal Rewar Rasul, Hammarby IF – Marcus Trepp, Djurgårdens IF Disk R2. Rewar Rasul vinnare på diskvalifikation.

Herr Diplom B 70 kg Semifinal Moses Bazzi, Djurgårdens IF – Malte Broman, BS Tor 1-2

Herr Diplom A 75 kg Kvartsfinal Ali Rasouli, BK Rågsved – Filip Sarovic, Majorna BK 3-0

Herr Diplom A 60 kg Åttondelsfinal Kristian Samo, NBK Akilles – Marcello Karlsson, Majorna BK 3-0

Herr Diplom A 75 kg Semifinal Kutay Barlak, Haninge BK – Divine Ejesum, Angered BC 1-2

Herr Diplom A 60 kg Åttondelsfinal Eliah Bååth, Örebro BK – Nicolas Bobean, Hammarby IF 3-0

Herr Diplom A 86 kg Kvartsfinal Noa Brikell, BK Kelly – Michell Aras, Vänersborgs BS 1-2

Herr Diplom A 60 kg Åttondelsfinal Eddie Sabani, BK Kelly – David Bokvist, Upsala IF Boxning 3-0

Herr Diplom A 86 kg Semifinal Maga Osmanov, Haninge BK- Teo Torstensson, Punch Out BC 3-0

Herr Diplom A 60 kg Åttondelsfinal Aaryan Amin, Angered BC – Patrick Wreder, AIK Boxning 0-3

Herr Diplom A 66 kg Semifinal Anas Jiber, Haninge BK – Elton Abebe, Majorna BK 1-2

Herr Diplom B 48 kg Semifinal Halil Aslan, Team Hallstahammar BK – Leo Sabani, BK Kelly 0-3

Herr Diplom A 57 kg Kvartsfinal Jamie Bronks, IF Linnéa – Ferhat Celik, Angered BC 3-0

Herr Diplom B 48 kg Semifinal Oscar Härstedt, Höllvikens BK – Mir Wais, Majorna BK 0-3

Herr Diplom A 63 kg Kvartsfinal Fabian Isaksson, BK Rapid – Abdi Subayr, AIK Boxning 1-2

Herr Diplom B 52 kg Semifinal Tyrehll Nyambok, Hammarby IF – Alex Mattsson Dennemo, Eskilstuna BK 0-3

Herr Diplom A 66 kg Semifinal Carl Blom, AIK Boxning – Jesper Bergström, BK Rapid 0-3

Herr Diplom A 60 kg Kvartsfinal Naim Hadzic, Punch Out BC – Omar Al Hassan, Majorna BK 0-3

Herr Diplom A 75 kg Semifinal Rewan Rasul, Hammarby IF – Ali Rasouli, BK Rågsved 0-3

Herr Diplom A 60 kg Kvartsfinal Ronaldo Banovna, Höllvikens BK – Hugo Philipsson, IK Ymer 0-3

Herr Diplom A 86 kg Semifinal Rebin Sadik, Angered BC – Michell Arras, Vänersborgs BS 3-0

Herr Diplom A 60 kg Kvartsfinal Kristian Samo, NBK Akilles – Eliah Bååth, Örebro BK 3-0

Herr Diplom A 60 kg Kvartsfinal Eddie Sabani. BK Kelly – Patrick Wreder, AIK Boxning 3-0

Herr Diplom C 40 kg Semifinal Adam El Ajub, Bulldog Training Center – Kutkan Barlak, Haninge BK 0-3

Vi återkommer med matchlistor för morgondagen inom kort.

Mvh SBF

Skribent: Patrik Bengtsson
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Boxningsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link

Se all info

Vi samarbetar med:

http://sok.se/topp-och-talang/topp-och-talangstod.html

www.eubcboxing.org

https://www.aiba.org/

https://www.rf.se/vaccinera

Banner för fler i rörelse