Hoppa till sidans innehåll

Resultat från lördagens matcher i SM i Norrköping

11 DEC 2021 22:47
Dagens första pass bjöd på semifinaler för herrseniorerna. Under kvällspasset gick finalerna i Ungdom-  och Juniorklasserna.
  • Uppdaterad: 11 DEC 2021 22:47

Under dagens första matchpass var det dags för herrseniorerna att boxa sina semifinaler. 15 matcher senare så hade vi våra finalister. 

Resultat från dagens första matchpass hittar ni här nedanför:

Herr Senior A 57 kg 1/2 Abbas Mohevi, IF Linnéa – Nebil Ibrahim, Upsala IF Boxning 0-5

Herr Senior A 60 kg 1/2 Erduan Berisha, KFUM Linköping – Redouane Kaya, Djurgårdens IF 5-0

Herr Senior A 60 kg 1/2 Yousofi Rohullah, Djurgårdens IF – Alvin Warukaga, BK30 Motala 5-0

Herr Senior A 63,5 kg 1/2 Emil Stor, Team Hallstahammar BK – Milad Mazdak, BK Ringen 1-4

Herr Senior A 67 kg 1/2 Sam Rahimy, Majorna BK – Joel Jonsson, Eskilstuna BK 2-3

Herr Senior A 67 kg 1/2 Mohammed Al-Maliki, Winning BC – Peter Ahlberg, Skoftebyns AIS 2-3

Herr Senior A 71 kg 1/2 Anton Hellström, Hammarby IF Boxning – Artsiom Trubianiom, Djurgårdens IF KO Rond 3 Röd

Herr Senior A 71 kg 1/2 Ali Amanullah Yousofi, Hammarby IF Boxning – Lorans Rasol, IK Ymer 3-0 Röd

Herr Senior A 75 kg 1/2 Kamkian Djiminger, Bulldog Training Center – Robin Bhöme, Redbergslids BK 3-2

Herr Senior A 75 kg 1/2 Besfort Xhafolli, KFUM Fightzone – Majd Alsafadi, Hammarby IF Boxning 5-0

Herr Senior A 80 kg 1/2 Ewaz Khalili, Hammarby IF Boxning – Erik Mendoza, Djurgårdens IF WO Blå segrare

Herr Senior A 80 kg 1/2 Yousef Mourad, Bulldog Training Center – Branko Vincic, Redbergslids BK 0-5

Herr Senior A 86 kg 1/2 Max Englund, IFK Umeå – Liridon Nuha, Hammarby IF Boxning 0-5

Herr Senior A 92 kg 1/2 John Mikael Salomonsson, BK Winter – Genti Morina, KFUM FightZone 1-4

Herr Senior A 92+ kg 1/2 Andre Nilsson Sandberg, I19 IF – Kevin Järlinge, BK Kelly 0-5

Under kvällens matchpass så fick ungdoms- och juniorklasserna skina i sitt finalpass. 

Resultaten från finalpasset för ungdom- och juniorer hittar ni här nedanför:

Damer Ungdom A 54 kg 1/1 Clara Andersson, BK Revansch – Isabelle Dahlquist, Höllvikens BK 5-0

Damer Ungdom A 60 kg 1/1 Elda Mustafa, IK Ymer – Maja Swica, Ystads SK 5-0

Herrar Ungdom A 50 kg 1/1 Amir Hasanahunov, Kalmar BK – Joshua Muyinda, Morgongåva BK RSC Rond 2 Blå

Herrar Ungdom A 57 kg 1/1 Adam Tegström Dahmani, Umeå BK – Hugo Härstedt, Höllvikens BK 0-5

Herrar Ungdom A 60 kg 1/1 Nick Zulawinski, Höllvikens BK – Hussain Mohammadi, I19 IF 5-0

Herrar Ungdom A 63 kg 1/1 Elliott Ekhamre, Eskilstuna BK – Vihtori Lindström, Umeå BK 4-1

Herrar Ungdom A 66 kg 1/1 David Julian, Redbergslids BK – Neo Tered, BK Köping WO Röd

Herrar Ungdom A 70 kg 1/1 Norbert Druga, Eskilstuna BK – Omer Erovic, IK Ymer 0-5

Herrar Ungdom A 75 kg 1/1 Melvin Dahlin, BK Ringen – Axel Härstedt, Höllvikens BK 0-5

Herrar Ungdom A 80 kg 1/1 Ammar Smesem, Hisingens BK – Khoder Babayigit, Angered BC WO Röd

Herrar Junior A 57 kg 1/1 Hafizullah Amiri, Malmö BK – Kevin Bohm, Morgongåva BK 0-5

Herrar Junior A 60 kg 1/1 Marco Alärd, Skoftebyns AIS – Hadi Hadrous, Malmö BK 3-2

Herrar Junior A 63,5 kg 1/1 Alexander Fredriksson, Morgongåva BK – Jonas Hossein Elghoul, Malmö BK 5-0

Herrar Junior A 71 kg 1/1 Emanuel Ryttersson, Team Hallstahammar BK – Zinoviy Dragan, Majorna BK 4-1

Herrar Junior A 75 kg 1/1 Albert Skillfeldt, Värnamo BK – Sebastian Johansson, Djurgårdens IF 0-5


Imorgon avslutas SM med finaler för dam- och herrseniorer. Matchstart klockan 13.00.

Mvh SBF

Skribent: Patrik Bengtsson
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Boxningsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link

Se all info

Vi samarbetar med:

http://sok.se/topp-och-talang/topp-och-talangstod.html

www.eubcboxing.org

https://www.aiba.org/

https://www.rf.se/vaccinera

Banner för fler i rörelse