Hoppa till sidans innehåll

Resultat från söndagens finalpass i Diplom-SM 2022

05 JUN 2022 12:27
Diplom-SM 2022 har idag sin finaldag. Ni hittar resultaten från dagens boxning här nedanför.
  • Uppdaterad: 05 JUN 2022 12:27

Idag är det semifinaler och finaler på programmet och totalt så ska det delas ut priser i 47 klasser under dagen. 

Här nedan hittar ni resultaten från dagens boxning. Resultaten uppdateras löpande.

RING A

1/2 Dam Diplom A 44 kg Siri Magnusson, Vaggeryds BK – Mona Taki, Örebro BK, 3-0 (31-24)

1/1 Dam Diplom A 48 kg Julia Karlsson Vidén, Vaggeryds BK – Aniesa Kahrimani, Sidestep BC, 3-0 (31-25)

1/1 Dam Diplom A 57 kg Medina Zaman, Haninge BK – Lilli Årman, Upsala IF Boxning, 3-0 (32-28)

1/1 Dam Diplom A 63 kg Irma Brandt, IK Ymer – Sherie Hallmen, Örebro BK, 3-0 (22-26)

1/2 Dam Diplom A 70 kg Tilda Pernu, Klockets BK – Olivia Thorén, Skövde BC, 3-0 (32-23)

1/1 Herr Diplom A 40 kg Jonathan Josefsson, AIK Boxningsförening – Amadeus Guerrero, Majorna BK, 3-0 (33-27)

1/1 Herr Diplom A 42 kg Melvin Greiffe, Skövde BC – Yasin Alko, Majorna BK, 0-3 (23-30)

1/1 Herr Diplom A 44 kg Axel Palmgren, Ystads SK – Ali Saad, Hisingens BK, 3-0 (30-20)

1/1 Herr Diplom A 46 kg Ismail Salih, Morgongåva BK – Nicholas Kandanolekis, Redbergslids BK, 3-0 (27-26)

1/2 Herr Diplom A 50 kg Benjamin Rahimi, Örebro BK – Sigge Bröms, IF Linnéa Boxning, 3-0 (10-5) R

1/2 Herr Diplom A 50 kg Ahmad Rashid, BK Rågsved – Wilton Perez Fjeld, Haninge BK, 3-0 (30-26)

1/2 Herr Diplom A 75 kg Piter Adam, Skövde BC – Gabriel Rabaa Wernhage, Majorna BK, 2-1 (21-20)

1/2 Herr Diplom A 80 kg Svante Jonsson, IF Linnéa Boxning – Adam Söderman, Upsala IF Boxning, 0-3 (26-29)

1/2 Herr Diplom A 80 kg Moses Bazzi, Djurgårdens IF Boxning – Divine Ejesum, Angered BC, 0-3 (29-33)

1/2 Herr Diplom A 86+kg Hikmat Nabil, Halmstads AIS – Darin Karim, IK Ymer, 3-0 (25-24)

1/2 Herr Diplom A 86+kg Teo Torstensson, Punch Out BC – Ismail Coban, Halmstads AIS, 0-3 (27-30)

1/1 Dam Diplom A 44 kg Siri Magnusson, Vaggeryds BK – Rahila Rezayi, Hisingens BK, 3-0 (29-27)

1/2 Dam Diplom A 54 kg Isabelle Josefsson, AIK Boxningsförening – Marija Pesic, Vaggeryds BK, 3-0 (33-29)

1/2 Dam Diplom A 54 kg Malin Sandberg, Haninge BK – Nathalie Lidåker, Värnamo BK. 3-0 (32-27)

1/1 Dam Diplom A 70 kg Tilda Pernu, Klockets BK – Lova Haglund, IK Ymer, 3-0 (30-23)

1/2 Herr Diplom A 48 kg Jacob Andersson, Värnamo BK – Nils Johansson, Höllvikens BK, 3-0 (34-27)

1/2 Herr Diplom A 48 kg Aram Al-Zuhairi, Örebro BK – Zano Ibrahim, Bulldog Training Center IF, 0-3 (28-32)

1/1 Herr Diplom A 50 kg Benjamin Rahimi, Örebro BK – Ahmad Rashid, BK Rågsved, 3-0 (28-25)

1/2 Herr Diplom A 52 kg Jinoh Widgren, Upsala IF Boxning – Mir Wais, Majorna BK, 0-3 (25-30)

1/2 Herr Diplom A 52 kg Ahmed Shubat, Upsala IF Boxning – Kevin Becker, Gripen BK, 2-0 (24-23)

1/2 Herr Diplom A 54 kg Angelo Adamos, AIK Boxningsförening – Anthony Akl, Halmstad BS, 2-1 (34-31)

1/2 Herr Diplom A 54 kg Frank Åman, Majorna BK – Ruslan Itahunov, Botkyrka BK, 3-0 (25-24)

1/2 Herr Diplom A 57 kg Alex Mattsson Dennemo, Eskilstuna BK – Oscar Ledam, Redbergslids BK, 2-1 (30-29)

1/2 Herr Diplom A 57 kg Adam Ahlgren, BK Kelly – Fabian Durhill, Frölunda BK, 3-0 (29-25)

1/1 Herr Diplom A 75 kg Piter Adam, Skövde BC – Julius Petursson, IK Ymer, 0-3

1/1 Herr Diplom A 80 kg Adam Söderman, Upsala IF Boxning – Divine Ejesum, Angered BC, 0-3, (27-33)

1/1 Herr Diplom A 86+ kg Hikmat Nabil, Halmstads AIS – Ismail Coban, Halmstads AIS, 3-0 (30-27)

1/1 Dam Diplom A 54 kg Isabelle Josefsson, AIK Boxningsförening – Malin Sandberg, Haninge BK, 3-0 (33-26)

1/2 Herr Diplom A 60 kg Belal Jebarah, Hammarby IF Boxning – Isac Kucan Lyberg, Malmö BC, 3-0 (33-29)

1/2 Herr Diplom A 60 kg Noah Athari Anaraki, Malmö BK – Omar Al Hassan, Majorna BK, 2-1 (30-29)

1/2 Herr Diplom A 63 kg Matteus Malbeck, AIK Boxningsförening – Liam Wingborn, IK Ymer, 2-1 (29-29)

1/2 Herr Diplom A 63 kg David Bokvist, Upsala IF Boxning – Abdi Subayr, AIK Boxningsförening, 1-2 (30-34)

1/2 Herr Diplom A 66 kg Albin Elfqvist, BK Kelly – Noel Hadziosmanovic, AIK Boxningsförening, 0-3 (28-30)

1/2 Herr Diplom A 66 kg Ruben Gard, Hammarby IF Boxning – Nermin Krasnici, Team Hallstahammar Boxning, 3-0 (35-33)

1/2 Herr Diplom A 70 kg Maximillian Nygård, IF Linnéa Boxning – Ali Al-Aldari, Punch Out BC, 3-0 (33-30)

1/2 Herr Diplom A 70 kg Adam El Habet, Punch Out BC – Malte Broman, BS Tor Kumla, 0-3 (28-33)

1/1 Herr Diplom A 48 kg Jacob Andersson, Värnamo BK – Zano Ibrahim, Bulldog Training Center IF, 3-0, (34-31)

1/1 Herr Diplom A 52 kg Mir Wais, Majorna BK – Ahmed Shubat, Upsala IF Boxning, Röd vinnare DSQ R3

1/1 Herr Diplom A 54 kg Angelo Adamos, AIK Boxningsförening – Frank Åman, Majorna BK 3-0 (33-24)

1/1 Herr Diplom A 57 kg Alex Mattsson Dennemo, Eskilstuna BK – Adam Ahlgren, BK Kelly, 2-1 (29-28)

1/1 Herr Diplom A 60 kg Belal Jebarah, Hammarby IF Boxning – Noah Athari Anaraki, Malmö BK, 3-0 (33-31)

1/1 Herr Diplom A 63 kg Abdi Subayr, AIK Boxningsförening – Matteus Malbeck, AIK Boxningsförening, 3-0 (32-29)

1/1 Herr Diplom A 66 kg Noel Hadziosmanovic, AIK Boxningsförening – Ruben Gard, Hammarby IF Boxning, 2-1 (32-31)

1/1 Herr Diplom A 70 kg Malte Broman, BS Tor Kumla – Maximillian Nygård, IF Linnea Boxning, 0-3 (30-32)

RING B

1/2 Dam Diplom C 42 kg Estelle Håkansson, Halmstad Boxing Club – Vilda Nordman, Punch Out BC, 3-0 (26-20)

1/2 Herr Diplom B 50 kg Erik Pukhslis, Örebro BK – William Stenius, Grizzly BK, 3-0 (33-25)

1/1 Dam Diplom B 36 kg Thea Gebauer, Punch Out BC – Fatima Salame, Nova BC 1-2, (20-20)

1/1 Dam Diplom B 42 kg Athina Lundberg Sörnskog, AIK Boxningsförening – Leona Kahrimani, Halmstad Boxing Club, 3-0 (32-27)

1/1 Dam Diplom B 48 kg Zohra Stanikzai, Team Hallstahammar Boxning – Rida Rezayi, Hisingens BK, 3-0 (21-17)

1/1 Dam Diplom B 54 kg Ruqaya Saad, Hisingens BK – Noor Mourad, Hisingens BK, 0-3 (34-29)

1/2 Herr Diplom B 36 kg Maksymilian Loniewski, Knivsta IK – Levi Almgren, Örebro BK, 0-3 (28-29)

1/1 Dam Diplom B 57 kg Amelia Staag Jerrestam, Nova BC – Paradisia Smesem, Hisingens BK, 0-3 (22-29)

1/1 Dam Diplom B 60 kg Faatima Khairy Khairy, Angered BC – Ela Aslan, Team Hallstahammar Boxning, 0-3 (24-27)

1/1 Herr Diplom B 50 kg Erik Pukhslis, Örebro BK – Wilmer Karlsson, BK30 Motala, 3-0 (35-25)

1/2 Dam Diplom A 75 kg Emina Muhic, BK Rapid – Aisha Khan, Fighters Academy 1-2 (26-29)

1/2 Dam Diplom A 75 kg Amar Atie, Örebro BK – Livia Björketidt, Gripen BK, 0-3 (25-28)

1/2 Herr Diplom C 32 kg Alex Herega, Punch Out BC – Max Tryggstad, BK30 Motala, 3-0 (30-27)

1/2 Herr Diplom C 34 kg Felix Gunther, Morgongåva BK – Hugo Bergnell, Bogesunds BK, 3-0 (WO)

1/1 Herr Diplom B 36 kg Levi Almgren, Örebro BK – Neo Gustavsson, Kalmar BK , 2-1 (29-29)

1/2 Herr Diplom C 36 kg Moh Nazir Stanikzai, Team Hallstahammar Boxning – Dexter Jansson Looström, Eskilstuna BK, 1-2 (25-26)

1/2 Herr Diplom C 36 kg Fawad Omarzada, Djurgårdens IF – Kasem Alsayah, BK Trim, 3-0 (28-26)

1/2 Herr Diplom C 40 kg Oskar Liljeberg, Örebro BK – Mohammed Arsizh Changezi, Hammarby IF Boxning, 1-2 (26-27)

1/2 Herr Diplom C 40 kg Lucas Sihvonen, Team Hallstahammar Boxning – Ali Bidzhe, Haninge BK, 0-3 (22-26)

1/1 Herr Diplom C 50 kg Fadel Atie, Örebro BK – Ledri Klimenta, Halmstad Boxing Club, 3-0 (31-25)

1/2 Herr Diplom B 38 kg Felix Norén, Team Hallstahammar Boxning – Alvin Qorraj, Halmstad Boxing Club 0-3, (28-31)

1/2 Herr Diplom B 40 kg Jonathan Rokka, IK Ymer – Adam Rhaffouli, Haninge BK, 1-2 (29-30)

1/2 Herr Diplom B 48 kg Valter Andreasson, Bogesunds BK – Sebastian Yousef, NBK Akilles, 0-3 (25-30)

1/2 Herr Diplom B 54 kg Leo Sabani, BK Kelly – Oscar Härstedt, Höllvikens BK, 3-0 (34-31)

1/2 Herr Diplom B 63 kg Noa Aram, BK Kelly – Haidra Khairy, Angered BC, 1-2 (29-31)

1/1 Herr Diplom B 70 kg Yosuf Patat, Hisingens BK – Milton Auvinen, Punch Out BC, 0-3 (25-29)

1/1 Dam Diplom C 42 kg Estelle Håkansson, Halmstad Boxing Club – Alva Ehrlin, Vaggeryds BK, 0-3 (27-30)

1/1 Herr Diplom C 32 kg Alex Herega, Punch Out BC– Walid Al Ayash, Morgongåva BK, 2-1 (30-29)

1/1 Herr Diplom C 34 kg Felix Gunther, Morgongåva BK – Ibrahim Alhamid, BK Trim, 0-3 (24-26)

1/1 Dam Diplom A 75 kg Aisha Khan, Fighters Academy – Livia Björkertidt, Gripen BK, 3-0 (30-27)

1/1 Herr Diplom C 36 kg Dexter Jansson Looström, Eskilstuna BK – Fawad Omarzada, Djurgårdens IF, 2-1 (26-25)

1/1 Herr Diplom C 40 kg Mohammed Arsizh Changezi, Hammarby IF  – Ali Bidzhe, Haninge BK, 3-0 (27-26)

1/1 Herr Diplom B 38 kg Alvin Qorraj, Halmstad Boxing Club – Leo Honkala Johansson, Team Hallstahammar Boxning, 3-0 (32-27)

1/1 Herr Diplom B 40 kg Adam Rhaffouli, Haninge BK – Elliott Håkansson, Halmstad Boxing Club, 3-0 (19-18)

1/2 Herr Diplom B 42 kg Melker With, Team Hallstahammar Boxning – Anis Elyassir, Morgongåva BK, 0-3 (26-31)

1/2 Herr Diplom B 42 kg Yusuf Mirjalolov, Botkyrka BK – Fabian Englinde, Hisingens BK, 3-0 (33-27)

1/2 Herr Diplom B 46 kg Aram Ibrahim, BK Kelly – Elvin Vincent, Bulldog Training Center, 1-2 (23-24)

1/2 Herr Diplom B 46 kg Wilmer Ekblom Olsson, BK Kelly – Micke Musaev, Haninge BK, 1-2 (30-30)

1/2 Herr Diplom B 52 kg Antonio Banovna, Höllvikens BK – Luca Isvic, Upsala IF Boxning, 1-2 (29-31)

1/2 Herr Diplom B 52 kg Leon Hansson, Team Halllstahammar Boxning – Ali Zaheer Changezi, Hammarby IF Boxning, 0-3 (31-36)

1/2 Herr Diplom B 57 kg Ludwig Stafsen, Redbergslids BK – Zeon Lindgren, Team Hallstahammar Boxning, 0-3 (27-30)

1/2 Herr Diplom B 57 kg Yusef Samadi, Örebro BK – Taim Madwar, Ringside BK Halmstad, 1-2 (29-29)

1/1 Herr Diplom B 42 kg Yusuf Mirjalolov, Botkyrka BK – Anis Elyassir, Morgongåva BK, 2-1 (27-26)

1/1 Herr Diplom B 46 kg Micke Musaev, Haninge BK – Elvin Vincent, Bulldog Training Center, 0-3 (29-30)

1/1 Herr Diplom B 48 kg Sebastian Yousef, NBK Akilles – Mio Karnvik, Hisingens BK, 3-0 (10-9)

1/1 Herr Diplom B 52 kg Luca Isvic, Upsala IF Boxning – Ali Zaheer Changezi, Hammarby IF Boxning, 0-3 (26-35)

1/1 Herr Diplom B 54 kg Leo Sabani, BK Kelly – Yahya Hamoud, Ringside BK Halmstad, 3-0 (33-30)

1/1 Herr Diplom B 63 kg Haidra Khairy, Angered BC – Enes Öberg, Djurgårdens IF, 3-0 (31-29)

1/1 Herr Diplom B 57 kg Taim Madwar, Ringside BK Halmstad – Zeon Lindgren, Team Hallstahammar Boxning, 3-0 (32-28)

Vi presenterar inom kort medaljörerna för resp. klass och de individuella priserna.

Länkar till sändningen av dagens boxning hittar ni här

RING A

RING B

Lycka till alla deltagare!

Skribent: Patrik Bengtsson
E-post: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Boxningsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link

Se all info

Vi samarbetar med:

http://sok.se/topp-och-talang/topp-och-talangstod.html

www.eubcboxing.org

https://www.aiba.org/

https://www.rf.se/vaccinera

TFFIR.jpeg