Hoppa till sidans innehåll

Förbundsstyrelsen


Förbundsstyrelsen är, när förbundsmöte (årsmöte) inte är samlat, förbundets högsta beslutande organ. Styrelsen består av ordförande och sex övriga ledamöter valda av förbundsmötet.

Rutiner och åligganden kopplade till förbundsstyrelsen beskrivs i SBF:s stadgar 6 Kap.

SBF:s ansvariga har tillsatts av förbundsstyrelsen, dessa bistår förbundsstyrelsen i att uppfylla verksamhetsplanen för aktuellt verksamhetsår. I menyn till vänster hittar ni mer information om SBF:s kommittéer, nedan listas förbundsstyrelsens sammansättning 2022-2023.

Genomförda styrelsemöten:

29/6, 27/8

Kommande styrelsemöten:

13/10


Svenska Boxningsförbundets styrelse:

Per-Axel Sjöholm, ordförande - 2 år från 2021.05.09

Karin Mattsson, vice ordförande- 2 år från 2021.05.09

Nader Kiswani, ledamot - 2 år från 2021.05.09

Klara Svensson, ledamot - 2 år från 2022.05.08

Cherida Town, ledamot - 2 år från 2022.05.08

Pelle Löfving, ledamot - 2 år från 2021.05.09

Jimmy Björketidt, ledamot - 2 år från 2022.05.08

Tomas Magui, suppleant - 1 år från 2022.05.08

Milica Avramovic, suppleant - 1 år från 2022.05.08


Revisorer:

Aukt. revisor Peter Ek, Grant Thornton Sweden AB  - 1 år från 2022.05.08

Thomas Häggkvist, revisorsuppleant - 1 år från 2022.05.08

Mikael Broman, lekmannarevisor - 1 år från 2022.05.08


Valberedning:

Jean Altún, ordförande - 1 år från 2022.05.08
Anna Alexiusson, ledamot - 1 år från 2022.05.09
Jan Ottosson, ledamot - 1 år från 2022.05.08

 

Uppdaterad: 27 AUG 2018 15:10

Postadress:
Svenska Boxningsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link

Se all info

Vi samarbetar med:

http://sok.se/topp-och-talang/topp-och-talangstod.html

www.eubcboxing.org

https://www.aiba.org/

https://www.rf.se/vaccinera

TFFIR.jpeg