Hoppa till sidans innehåll

Landslag


Här finner ni planeringen för våren och hösten 2020 för senior-, junior- och ungdomslandslagen.
Med reservation för eventuella ändringar, exempelvis flyttade datum på turneringar, ändringar av tävlingsorter eller liknande. 

Gällande planeringen för hösten så återkommer vi med mer information gällande platser och datum för vissa aktiviteter.

Först lite allmän information: 

Kvalet till OS i Tokyo 2021 genomförs i London februari 2021 (exakt datum ej fastställt ännu), som en del i de världsomspännande OS-kvalificeringarna.

Det blir också ett andra kvaltillfälle i Paris i maj 2021. 

I år har vi också på herrsidan ett U22-landslag som till mångt och mycket delar planering med juniorlandslaget för herrar. Den planeringen kommer inom kort.

Landslag

Datum

Aktivitet

Plats

Herr Senior

02.01 – 06.01

Träningsläger

Bosön

Herr Senior

20.01 - 26.01

Turnering - Strandja

Sofia, Bulgarien

Herr Senior

19.02 – 23.02

Träningsläger

Bosön

Herr Senior

01.03 – 08.03

Träningsläger

Sheffield, England

Herr Senior

06.03 – 08.03

Turnering - GeeBee

Helsingfors, Finland

Herr Senior

11.03 – 25.03

Turnering – OS-kval

London, England

Herr Senior

26.03 – 29.03

Nordiska Mästerskapen

Reykjavik, Island

Herr Senior

17.04 – 19.04

Svenska Mästerskapen Senior

Gävle, Sverige

Herr Senior

01.05 – 08.05

Träningsläger

Paris, Frankrike

Herr Senior

13.05 – 24.05

Turnering – OS-kval Paris

Paris, Frankrike

Herr Senior

22.06 - 30.06

Träningsläger

Vålådalen, Sverige

Herr Senior

25.07 – 09.08

Mästerskap – OS

Tokyo, Japan

Herr Senior

17.09 - 20.09

Träningsläger

Plats meddelas senare

Herr Senior

12.09

Landskamp mot Danmark

Plats meddelas senare

Herr Senior

18.10 - 21.10

Träningsläger

Plats meddelas senare

Herr Senior

22.10 – 25.10

Turnering – Tammer Turnaus

Tammerfors, Finland

Herr Senior

12.11 – 15.11

Träningsläger

Plats meddelas senare

Herr Senior

December

Landskamp

Plats och motstånd meddelas senare

 

 

 

 

Dam Senior

02.01 – 06.01

Träningsläger

Bosön

Dam Senior

20.01 – 26.01

Turnering - Strandja

Sofia, Bulgarien

Dam Senior

31.01 – 02.02

Turnering – Golden Girl

Borås, Sverige

Dam Senior

19.02 – 23.02

Träningsläger

Bosön

Dam Senior

01.03 – 08.03

Träningsläger inför OS-kval

Sheffield, England

Dam Senior

11.03 – 25.03

Turnering - OS-kval

London, England

Dam Senior

26.03 - 29.03

Nordiska Mästerskapen

Reykjavik, Island

Dam Senior

17.04 - 19.04

Svenska Mästerskapen Senior

Gävle, Sverige

Dam Senior

01.05 – 08.05

Träningsläger

Paris, Frankrike

Dam Senior

13.05 – 24.05

Turnering - OS-kval

Paris, Frankrike

Dam Senior

22.06 – 30.06

Träningsläger

Vålådalen, Sverige

Dam Senior

25.07 – 09.08

Mästerskap - OS

Tokyo, Japan

Dam Senior

17.09 – 20.09

Träningsläger

Plats meddelas senare

Dam Senior

12.09

Landskamp mot Danmark

Plats meddelas senare

Dam Senior

18.10 – 21.10

Träningsläger

Plats meddelas senare

Dam Senior

22.10 – 25.10

Turnering – Tammer Turnaus (vissa viktklasser)

Tammerfors, Finland

Dam Senior

12.11 – 15.11

Träningsläger

Plats meddelas senare

Dam Senior

December

Landskamp

Motstånd och plats meddelas senare

 

 

 

 

Herr Ungdom/Junior

02.01 - 06.01

Träningsläger (enbart J)

Bosön

Herr Ungdom/Junior

14.02 – 16.02

Träningsläger

Kumla

Herr Ungdom/Junior

20.02 – 23.02

Turnering – Toth Akos Tournament

Ungern

Herr Ungdom/Junior

02.03 – 08.03

Turnering - Bornemissza

Ungern

Herr Ungdom/Junior

16.03 – 21.03

Turnering – Emil Jechev Memorial

Bulgarien

Herr Ungdom/Junior

21.03 – 22.03

Precamp Nordiska Mästerskapen

Stockholm

Herr Ungdom/Junior

26.03 - 29.03

Nordiska Mästerskapen (enbart J)

Reykjavik, Island

Herr Ungdom/Junior

03.04 – 09.04

Turnering och landslagsläger

Kumla

Herr Ungdom/Junior

23.04 – 03.05

Mästerskap – Junior EM

Budva, Montenegro

Herr Ungdom/Junior

01.05 – 03.05

Träningsläger

Plats meddelas senare

Herr Ungdom/Junior

09.05 – 10.05

Turnering - Pirkka

Finland

Herr Ungdom/Junior

18.05 – 25.05

Turnering – Nations Cup (endast U)

Vrbas, Serbien

Herr Ungdom/Junior

29.05 - 31.05

Träningsläger

Plats meddelas senare

Herr Ungdom/Junior

10.06 – 14.06

Turnering - Black Forest Cup

Tyskland

Herr Ungdom/Junior

02.07 – 05.07

Träningsläger inför EM (enbart U)

Plats meddelas senare

Herr Ungdom/Junior

13.07 – 25.07

Mästerskap – Ungdoms-EM

Tbilisi, Georgien

Herr Ungdom/Junior

04.08 – 08.08

Turnering

Plats och tid meddelas senare

Herr Ungdom/Junior

20.08 - 23.08

Träningsläger

Plats meddelas senare

Herr Ungdom/Junior

10.10 - 19.10

Mästerskap – Junior-VM

Plats meddelas senare

Herr Ungdom/Junior

05.11 – 08.11

Träningsläger

Plats meddelas senare

Herr Ungdom/Junior

27.11 – 30.11

Turnering – King of the Ring

Borås, Sverige

Herr Ungdom/Junior

December

Ungdom/Junior-SM

Plats meddelas senare

 

 

 

 

Dam Ungdom/Junior

02.01 – 06.01

Träningsläger

Bosön

Dam Ungdom/Junior

30.01 – 02.02

Turnering – Golden Girl Championship

Borås, Sverige

Dam Ungdom/Junior

14.02 – 16.02

Träningsläger

Kumla, Sverige

Dam Ungdom/Junior

04.03 – 09.03

Turnering – Riga Ladies Boxing Cup

Riga, Lettland

Dam Ungdom/Junior

26.03 – 29.03

Nordiska Mästerskapen (enbart J)

Reykjavik, Island

Dam Ungdom/Junior

19.04 – 21.04

Träningsläger inför Junior-EM

Plats meddelas senare

Dam Ungdom/Junior

23.04 – 03.05

Mästerskap – Junior-EM

Budva, Montenegro

Dam Ungdom/Junior

01.05 – 03.05

Träningsläger

Plats meddelas senare

Dam Ungdom/Junior

09.05 – 10.05

Turnering – Pirkka Tournament

Finland

Dam Ungdom/Junior

18.05 – 25.05

Turnering – Nations Cup (enbart Ungdom)

Vrbas, Serbien

Dam Ungdom/Junior

Juni

Turnering – Black Forest Cup

Tyskland

Dam Ungdom/Junior

02.07 – 05.07

Träningsläger inför Ungdoms-EM

Plats meddelas senare

Dam Ungdom/Junior

13.07 – 25.07

Mästerskap – Ungdoms-EM

Plats meddelas senare

Dam Ungdom/Junior

Augusti

Träningsläger

Plats meddelas senare

Dam Ungdom/Junior

September

Turnering – Silesian Box Cup

Polen

Dam Ungdom/Junior

Oktober

Turnering – Queens Cup

Tyskland

Dam Ungdom/Junior

Oktober

Träningsläger inför Junior-VM

Plats meddelas senare

Dam Ungdom/Junior

Oktober

Mästerskap – Junior VM

Plats meddelas senare

Dam Ungdom/Junior

November

Träningsläger

Tid och plats meddelas senare


Head Coach Herr och Dam Senior Lennart Bernström
Head Coach Herr U/J Mikael Broman
Head Coach Dam U/J Lina Skoghagen

Ni hittar också planeringen för samtliga landslag här

Uppdaterad: 05 JUN 2018 11:04
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Boxningsförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link

Se all info

Vi samarbetar med:

http://sok.se/topp-och-talang/topp-och-talangstod.html

www.eubcboxing.org

https://www.aiba.org/

https://www.rf.se/vaccinera

Banner för fler i rörelse